Akut koroner sendrom ve akut miyokard infarktüslerinde görülen aritmiler
The frequency of arrhythmias in patients who have been diagnosed with acute coronary syndrome and acute myocardial i̇nfarction
- Tez No: 377126
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖRENEK, DOÇ. DR. HÜSEYİN UĞUR YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Morrad B, Akut koroner Sendrom ve Akur miyokard İnfarktüslerinde görülen aritmler Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2015. Bu şalışmanın amacı akut koroner sendrom tanısıyla yatırılan hastalarda görülen aritmilerin sıklığını saptamaktır. Çalşımaya hastanemize başvurusunda akut koroner sendrom tanısıyla koroner yoğun bakım ünitesine kabul edilen 700 hasta tarandı, bu hastaların içinden ilk 48 saat içinde aritmi gelişen 155 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalara çalışma hakkında bilgi verilerek onam formları alındı. Gebeler, malignite tanısı alanlar ve koroner anjiyografi yapılmayan hastalar çalımaya alınmadı. Akut koroner sendrom ve akut miyokard infarktüsü tanısıyla koroner yoğun bakım ünitesinde yatırılan hastaları Nihon kohden BSM 2301 cihaziyla 48 saat EKG kayıtları izlendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 65.6±12.8 idi. Çalışmaya alınan hastaların %70.3'ü erkek geri kalan %29.7'si kadın idi.
Özet (Çeviri)
Morrad, B. The frequency of arrhythmias in patients who have been diagnosed with Acute Coronary Syndrome and Acute Myocardial İnfarction. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Cardiology, Eskisehir, 2015. The aim of this study is to determine the frequency of arrhythmias in patients who have been diagnosed with Acute Coronary Syndrome. 700 patients who were admitted to the coronary care unit of our hospital, diagnosed with Acute Coronary Syndrome, were all screened, of these patients 155 of them developed arrhythmias within the first 48 hours and they were included in study. The patients enrolled in the study were given information regarding the study and consent forms were taken as well. Pregnant women, patients diagnosed with malignancy and undone coronary angiography patients were not scheduled for the study. With Nihon Kohden BSM 2301 device, the 48 hours ECG records of patients, who were diagnosed with Acute Coronary Syndrome and Acute Miyocardial infarction and they were sleeping in intensive care unit, were observed. The average age of the patients who participated in the study was 65.6±12.8. Patients included in the study, %70.3 of them were male and the remaining, %29.7, were female.