Trombositten zengin plazma uygulamasının dejenere olmuş kıkırdağa etkisi: İn vitro deneysel bir çalışma
The effect of platelet rich plasma on dejenerated cartilage: In vitro an experimental study
  1. Tez No: 377140
  2. Yazar: KEVSER BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞENDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada trombositten zengin plazmanın, farklı doz, süre ve aktivasyon metodu kullanılmak suretiyle mekanik olarak hasarlanmış kondrosit hücreleri üzerindeki etkinliğini saptamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada insan kondrosit hücresi kullanıldı. Kondrosit hücreleri üretilerek deneysel bir kıkırdak modeli oluşturuldu. Trombositten zengin plazma gönüllü kişiden alınan kanın afarez yöntemiyle trombositlere ayrılmasıyla elde edildi. Trombositten zengin plazma 4,8x106-2,4x106-1.2x106-6x105-3x105 dozlarında ayarlandı. Trombositten zengin plazmanın birinci gurubu intakt bırakıldı, ikinci guruba su içinde ultrason dalgaları uygulanarak yedi dakikada patlatıldı, üçüncü gurup kalsiyum klorid ile aktive edildi, dördüncü gurup ise kontrol grubu olarak belirlendi. On mikrolitre pipet ucu ile kuyucukta doğrusal bir hasar oluşturuldu. İnvert mikroskopta x10 büyütmede 0-4-8-24 ve 48. saatlerde hücre migrasyonu fotoğraflanarak değerlendirildi. İmageJ isimli program kullanılarak migrasyon aralıkları kantitatif olarak belirlendi. BULGULAR: 4-8 ve 24. saatlerde intakt ve patlatılmış trombosit guruplarında tüm dozlarda kontrol gurubuna göre anlamlı iyileşme saptanmazken, 48. saatte anlamlı iyileşme saptandı. Kalsiyum ile aktive edilmiş olan üçüncü gurupta 4-8 ve 24. saatlerde tüm dozlarda kontrol grubuna göre anlamlı iyileşme saptanmazken, 48. saatte 1,2x106-2,4x106 ve 4,8x106 dozlarında anlamlı iyileşme saptandı. Kırk sekizinci saatte 3x105 ve 6x105 dozlarında intakt ve patlatılmış trombositlerde kontrol grubuna göre anlamlı iyileşme saptandı. 1,2x106 ve üstü dozlarda ise tüm guruplarda kontrole göre anlamlı iyileşme saptandı. 48. saatte 3x105 ve 6x105 dozlarında patlatılmış ve intakt guruplarda kalsiyum ile aktive edilmiş gruba göre anlamlı iyileşme saptandı. SONUÇ: Çalışmada kullanılan trombositten zengin plazmanın tüm dozlarının iyileşmeye katkı sağladığı gözlendi. Bu arada trombosit migrasyonundaki en kritik parametrenin zaman olduğu ve anlamlı iyileşmenin de 48. saatten sonra başladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: In study, we aimed to reveal effectiveness of platelet rich plasma on degenerated chondrocyte cells by using different doses, duration and activation method of thrombocytes. MATERIALS AND METHOD: Human chondrocyte cells were used. Experimental model of chondrocyte cells were yielded. Platelet rich plasma was obtained from voluntaries with afarez method and was set 4,8x106-2.4x106- 1,2x106-6x105-3x105 doses. The first group was left intact, the second was exploded seven minutes by applying ultrasonic waves in water, the third was activated with calcium chloride and last was the control. The linear damage was created with ten microliters pipette. Cell migration was photographed with inverted microscope at magnification of x10 and at 0-4-8-24-48 hours. The pictures were evaluated by imageJ programme to describe the space between migrated cells. RESULTS: At 4-8-24. hours exploded and intact groups at all doses were found a non-significant to the control, while a significant improvement at 48 hour was observed. A calcium-activated group was not found statistically meaningfull with all doses at 4-8-24 hours but significant improvement were observed at 4,8x106- 2.4x106-1,2x106 doses at 48 hours. At 48 hour at 3x105-6x105 doses, intact and exploded groups were significantly different to control. But all groups showed significant improvement at 1,2x106 and higher doses. Exploded and intact groups showed significant improvement, at 3x105-6x105 doses at 48 hours to third group. CONCLUSION: It has been shown that all doses had pozitive effect on healing. Meanwhile the time was critical parameter of healing and the significant healing was accomplished after 48 hours.