Adnan Menderes hastanesi personelinin organ-doku bağışı ve nakli hakkındaki bilgi ve düşünceleri
The knowledge and thoughts about the organ and ti̇ssue donati̇on and transplantati̇on of Adnan Menderes Uni̇versi̇ty hospi̇tal personnel
- Tez No: 377139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Adnan Menderes Hastanesi personelinin organ-doku bağışı ve nakli hakkındaki bilgi ve düşüncelerini tespit etmek ve gerekli bilgilendirmeler yapılarak topluma eğitim verecek bu kişilerin organ bağışı hakkında bilinçlendirilmeleri ve konunun gündemde tutulmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışma 01 Mart 2014 - 30 Haziran 2014 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışmaya ilgili tarihlerde tıp fakültesinde görev yapan toplam 415 personel ve 320 öğrenci dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda oluşturulmuş 6 adet sosyo-demografik, 15 adet bilgi ve 3 adet tutum sorusu içeren“Organ bağışı ve nakli bilgi düzeyi anketi”kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen kişilerin yaş ortalaması 25.08±6.82 SD olarak bulunmuştur. Çalışmaya dahil edilen kişilerin 32(%4.4)'si temizlik personeli, 71(%9.7)'i hastabakıcı, 320(%43.5)'si öğrenci, 256(%34.8)'sı hemşire ve 56(%7.6)'sı asistan doktordu. Çalışmaya katılanların%10.3'ünün organ bağış kartı vardır. Çalışmaya katılanlardan %44.4'ü organ bağışında bulunmayı kabul etmektedir. Çalışmaya katılanların %49.3'ü yakınlarının ölümü halinde organlarını bağışlayacağını belirtmiştir. Çalışmaya katılanların %50.2'si organ bağışı hakkında yeterli bilgisi olduğunu belirtmiştir. Yeterli bilgisi olanlar ve eğitim düzeyi yüksek olanlar anlamlı olarak daha fazla organ bağışında bulunmak istemektedirler (p:0.00, p:0.006). Sonuç: Organ bağışı konusunda sağlık personeli net bir görüşe ve yeterli bilgiye sahip değildir. Sağlık çalışanlarına, toplumda organ/doku bağışı ve nakli ile ilgili rol modeli işlevlerinin bulunduklarına dair farkındalığını sağlayacak kapsamlı, eğitici, bilgi verici ve düşündürücü sempozyumlar düzenlenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Organ naklinde istenen hedefe ulaşmanın organ bağışı sayısını arttırılması ile olacağı,bunun da ancak iyi bir organizasyon ve ekip çalışması ile sağlanacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Determining the knowledge and thoughts about the organ and tissue donation and transplantation of Adnan Menderes University Hospital personnel, making required disclosures to these people who will give community education about their awareness of organ donation and keeping the issue on the agenda. Material and methods: The study was conducted between 30 June 2014 – 1 March 2014 at the Adnan Menderes University Research and Training Hospital. A total of 415 working in the relevant date in the medical staff and 320 students were attended to the study. Data collection was created in line with the literature on containing 6 pieces of socio-demographic, 15 pieces of knowledge and 3 pieces attitude questions“Organ donation and transplantation knowledge level survey”is used. Findings: The average age of people who were included in the study were found to be 25.08 ± 6.82 SD. 32 (4.4%) of persons included in the study were housekeeping staff, 71 (9.7%) nurse, 320 (43.5%) have students, 256 (34.8%) of nurses and 56 (7.6%) were the assistant doctor. 10.3% of the study participants had an organ donation card. 44.4% of respondents in the study accept the presence of organ donation. 49.3 % of the participants stated that they would donate their organs in case of death of their relatives. 50.2% of the participants stated that they have sufficient information about organ donation. Attenders who have enough information about the topic and high levels of education are significantly more voluntery about the organ donation (p:0.00, p:0.006). Results: Health staff does'nt have a clear view and sufficient knowledge about organ donation. It revealed that educational, informative thought-provoking symposiums should be organized to provide comprehensive awareness of health workers had governmental organ / tissue donation and transplant related role model function. The desired goal in organ transplantation could be achieved by increasing the number .of organ donors and it will be provided only with a good organization and teamwork