Tavşan temporomandibuler eklem modelinde iatrojenik eklem harabiyeti tedavisinde pzp uygulamasının saf kan ve salinle karşılaştırmalı etkisinin araştırılması
Investigation of comparative effect of prp application on pure blood and saline in the treatment of iatrogenic joint damage in a rabbit temporomandibular joint model
  1. Tez No: 615254
  2. Yazar: TUNÇ TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE FİLİNTE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Eklem kıkırdağı dejeneratif süreçlere direnç gösteren komplike bir dokudur. Bu yapının osteoartrit, travma gibi nedenlerle harabiyeti milyonlarca insanı etkilemekte ve ciddi morbidite sebebi olmaktadır. Kıkırdak dokuda harabiyet destrüktif olarak ilerleyerek kemik dokuyu da etkilemekte osteofitler, kemik kistleri, osteoartrit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada temporomandibuler eklemde iatrojenik disk harabiyeti ile osteoartritik eklem modeli planlandı. Model oluşturulurken her hayvanın birer adet temporomandibuler eklem diski çıkarıldı diğer eklem kontrol grubunu oluşturacak şekilde iyileşmeye bırakıldı. Disk korunmasından mahrum bırakılan kondil kıkırdağının rejenerasyonunu başlatan ya da dejenere olmasını engelleyen non-invaziv yöntemler karşılaştırılmalı olarak araştırıldı. Tıpkı klinik pratikte sıklıkla gördüğümüz anterior disk dislokasyonu tablosu sonucu travmaya maruz kalan kondil kıkırdağının dejenerasyon sürecinde olduğu gibi. Tüm hayvanlar randomize 3 gruba ayrılarak hasar oluşturulan eklemlerine sırasıyla serum fizyolojik, tam kan ve TZP(trombositten zengin plazma) 2'şer hafta arayla 3'er kez uygulandı. Her eklem makroskopik, histolojik ve bilgisayarlı tomografi görüntüleri eşliğinde değerlendirildi. Tüm gruplarda TZP tam kan ve serum fizyolojik uygulamasının eklem rejenerasyonu üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak araştırıldı. Deneysel oluşturulan tavşan temporomandibuler eklem disfonksiyonunda PRP tedavisinin kıkırdak hasarını önlediği ve dejenerasyon sürecini hafiflettiği görüldü ayrıca PRP yapılan grupta istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde kondil kıkırdağında yeni kıkırdak oluşumu mevcut olduğu saptandı. Bu rejenerasyon sürecinin eklemin kayma hareketine devam etmesini sağladığı ve böylece ağız açıklığının hem makroskopik hem de istatistiksel olarak anlamlı biçimde daralmadığı, fonksiyonunu devam ettirdiği görüldü. Bu bilgiler ışığında kıkırdak defektlerinin sağaltımında özellikle erken evrelerde PRP tedavisi ilk tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Donör saha morbiditesi olmaması, alerji riskinin olmaması, kolay elde edilmesi, maliyetinin oldukça düşük olması, ayaktan tüm hastalara uygulanabilmesi, hospitalizasyon gerektirmemesi gibi avantajları mevcuttur. Yine de ileri evre temporomandibuler eklem hasarı olan kişilerde etkinliğinin araştırılması için daha fazla sayıda klinik uygulama çalışması yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Joint cartilage is a complex tissue that is resistant to degenerative processes. The destruction of this structure due to osteoarthritis and trauma affects millions of people and causes serious morbidity. Cartilage tissue destruction progresses destructively and affects bone tissue as osteophytes, bone cysts and osteoarthritis. In this study, iatrogenic disc damage and osteoarthritic joint model was planned in temporomandibular joint. One temporomandibular joint disc was removed from each animal and the other joint was left to heal to form the control group. Non-invasive methods that initiate regeneration or prevent degeneration of condyle cartilage deprived of disc protection were investigated comparatively. Just like in the degeneration process of the condyle cartilage, which is exposed to trauma as a result of anterior disc dislocation, which we frequently see in clinical practice. All animals were randomly divided into 3 groups. Serum saline, whole blood and PRP (platelet-rich plasma) were applied to the injured joints 3 times in 2-week intervals. Each joint was evaluated with macroscopic, histological and computed tomography images. In all groups, the effects of PRP whole blood and saline administration on joint regeneration were investigated comparatively. In experimental rabbit temporomandibular joint dysfunction, PRP treatment was found to prevent cartilage damage and alleviate the degeneration process. It was observed that this regeneration process allowed the joint to continue its sliding movement and thus the mouth opening did not narrow both macroscopically and statistically, and it continued its function. In the light of this information, PRP treatment is one of the first treatment options in the treatment of cartilage defects, especially in the early stages. It has advantages such as donor site morbidity, no risk of allergy, easy to obtain, very low cost, can be applied to all outpatients and does not require hospitalization.However, more clinical application studies are needed to investigate the effectiveness of patients with advanced temporomandibular joint injury.