Trombositten zengin plazma uygulamasının yara iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması
Research on effect of platelet rich plasma on wound healing
  1. Tez No: 359092
  2. Yazar: NİYAZİ GÜLSÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFERİ TAYYAR SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve amaç: Yara iyileşmesi bir organizmanın bir dokusunun fiziksel bütünlüğünün bozulması sonrası verdiği lokal ve sistemik yanıtı ifade eder. İnsan hayatında en karmaşık fizyolojik süreçlerden biri olan yara iyileşmesi bilim adamları ve klinisyenler tarafından çokaz anlaşılabilmiş olmakla birlikte bu alanda hızlı ilerleyiş ile yeni bilgilere ulaşılmaktadır. Yara iyileşmesi sırasında ortaya çıkan sitokinler, büyüme faktörleri, kemokinler ve benzerlerinin oluşturduğu liste oldukça kabarıktır. Bu çalışmada oluşturulan doku defekti alanında greft uygulamasını takiben trombositten salınan büyüme faktörünün yara iyileşmesi sürecine etkisinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi ve hücrelerarası sıvıda metabolitlerin mikrodiyaliz ile ölçülerek araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışma doku hasarı oluştrulmuş sıçanlarda trombositten zengin plazmanın protektif etkisinin değerlendirilmesinin planlandığı randomize olarak seçilecek 30 adet inbret Spraque-Dawley sıçan üzerinde planlanmıştır. Sıçanlar bilgisayar aracılığı ile randomizasyon litesine göre 8' er adet sıçandan oluşan 3 gruba ayrıldı. Kalan sıçanlar trombositten zengin plazma hazırlanması amacı ile kan donörü olarak kullanıldı. Sıçanların ketalar anestezi sonrası sırt bölgesi traşlanarak ve 3×2 cm tam kat cilt defekti oluşturuldu. Defekt amaçlı alınan doku örnekleri inceltilerek tam kalınlıkta deri grefti olarak tekrar insert edildi. 1. gruba intraoperatif trombositten zengin plazma (TZP; PRP; platelet rich plasma) enjeksiyonları yapıldı. 3. grup mikrodiyaliz öreneklemesi için kontrol grup olarak tutuldu ve herhangi cerrahi işlem yapılmadı. Her 3 gruptan operasyon sonrası 1. gün,7. gün ve 14. günlerde mikrodiyaliz yöntemi ile interstisyel örneklemeler alındı. Yara yeri bakımı günlük olarak ve klorhegzidinli tül gras sargılar ile yapıldı. Sonrasında postoperatif 21. gün histopatolojik incelemeler için doku örnekleri alındı. Bulgular: Histopatolojik değerlendirmede cerrahi yapılan gruplar arasında özellikle inflamasyonda PRP uygulanmış grupta belirgin azalma olduğu görüldü. Yine cerrahi yapılan gruplar arasında mikrodiyaliz verileri karşılaştırıldığında glikoz, pirüvat ve laktat değerlerinde anlamlı farklar bulundu. Sonuç: Deneysel sıçan tam kat doku defekti modelinde tam kat deri grefti ile birlikte trombositten zengin plazma kullanılarak histopatolojik ve mikrodiyaliz verilerinin istatistiksel değerlendirilmesi yapıldı. Trombositten zengin plazma uygulanan grupta hem histopatolojik hemde mikrodiyaliz sonuçlarında anlamlı farklar olduğu görüldü. Bu çalışma verilerine dayanarak trombositten zengin plazma uygulamasının klinik kullanımda defektif yaralarda öncelikli tedavi seçeneklerinden biri olabileceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Wound healing refers to the systemic and local response of an organism to the break down of the physical integrity of its tissue. Though wound healing is one of the most complicated physiologic processes and has been poorly understood by clinicians and scientists, fast advancements in this field reveals new information. Cytokines, growth factors, chemocines, and their similar which appear during healing process make up a long list. In this study we aim to investigate the histopathologic evaluation of growth factors released from thrombocytes on wound healing after graft application to the tissue defect site and measuring metabolite concentrations in interstitial fluid by microdialysis technique. Materials and Methods: Study was designed to evaluate protective effects of platelet rich plasma (PRP), on 30 randomly selected Spraque-Dawley rats with experimental tissue defects. Rats were separated into three groups, each with eight rats based on computerized randomization list. Remaining rats are used as blood donors for platelet rich plasma preparation. Following ketalar anesthesia, back of the rats is shaved and full thickness tissue defect of 3x2 cm was made. Tissue samples obtained for tissue defects, reinserted after thinning as skin grafts. Intraoperative platelet rich plasma injections were done to 1st group. Third group was determined to be the control group for microdialysis and no surgical procedure was done. Interstitial samples were taken from all three groups on postoperative 1st, 7th, and 14th days by microdialysis technique. Wound care was done daily by chlorhexidine tulle grass dressing. At postoperative 21st day tissue samples were taken for histopathologic examination. Results: Histopathoogic examination showed a particular decrease in inflammation, especially in platelet rich plasma applied group among the groups which are operated. Additionally, microdialysis data showed significant differences in glucose, pyruvate, and lactate values in operated groups. Conclusion: Statistical evaluation of microdialysis and histopathologic data of PRP application with full thickness skin graft used for reconstruction of experimental rat tissue defect were done. There were significant differences in histopathologic and microdialysis data of PRP applied group. Based on the results of this study we believe that PRP application can become one of the primary treatment options.