Örme kumaşların farklı nem oranlarında ısıl direnç özelliklerinin tahminlenmesi ve modellenmesi üzerine bir çalışma
A study on prediction and modelling of thermal resistance of knitted fabrics in different moisture content
- Tez No: 377149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDİL, PROF. DR. ARZU MARMARALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tez çalışmasında, örme kumaşların nemli haldeki ısıl direnç özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, pamuk, poliester, modal ve akrilik liflerinden üretilen örme kumaşlar farklı oranlarda (mutlak kuru, %25, %50, %75 ve %100) nemlendirilerek ısıl direnç özellikleri ölçülmüştür. Ölçülen ısıl direnç değerleri ile liflerin ısıl iletkenlik ve özgül ısı değeri, iplik numarası, iplik çapı, kumaş gramajı, kumaş kalınlığı, gözeneklilik, hava geçirgenliği, kumaş sıklığı gibi lif, iplik ve kumaş parametreleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Kumaşların farklı nem oranlarındaki ısıl direnç özellikleri bu parametreler kullanılarak, regresyon analizi ve yapay sinir ağı yöntemleri ile tahminlenmiştir. Ayrıca bir matematiksel model oluşturularak ısıl direnç değerleri bu model ile hesaplanmıştır. Kullanılan tahminleme yöntemlerinin ve matematiksel modelin uygulanabilirliğini göstermek amacı ile deney planında olmayan bir liften üretilen numunede modeller uygulanmış ve modellerden elde edilen değerler ile ölçülen değerler arasındaki ilişki gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, thermal resistance of knitted fabrics in wet state were investigated. For this purpose, fabrics produced from cotton, polyester, modal and acrylic fibres were moisturized in different moisture content (absolutely dry, %25, %50, %75 ve %100) and thermal resistance of these fabrics were measured under these states. The relationship between the thermal resistance values and fibre, yarn and fabric properties like thermal conductivity of fibres, specific heat of fibres, yarn count, yarn diameter, fabric weight, fabric thickness, porosity, air permeability, fabric density was investigated. The thermal resistance of fabrics in different moisture contents were predicted using with multivariate linear regression and artificial neural networks methods by using these properties. A theoretical mathematical model was obtained and thermal resistance values of the fabrics were calculated using by this model. In order to show the applicability of these prediction methods and mathematical model, these models were performed on a sample which was produced from a fibre that was not included in experimental design and relationship between the predicted values obtained from models, and measured values were presented.