Üç kutuplu aktif manyetik yatağın kontrolü
Üç kutuplu aktif manyetik yatağın kontrolü
- Tez No: 377150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle beraber rotodinamik sistemlerde erişilen yüksek hızlar geleneksel yataklama sistemlerinin sınırlarını zorlamaktadır. Yüksek hızlarda jiroskobik kuvvetlerin çok büyük değerlere ulaşıp yatak ömürlerini kısaltması ve sürtünme kayıplarının artmasından ötürü ısınma problemleri açığa çıkmaktadır. Bunun sonucu olarak ihtiyaç duyulan soğutma sistemleri beraberinde ek masraf getirmektedir. Geleneksel yatakların bu gibi dezavantajları sebebiyle, günümüzde aktif manyetik yatak (AMY) sistemlerinin kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Manyetik yataklar fiziksel bir bağlantı olmadan motor milinin havada dengede tutulduğu mekatronik sistemlerdir. Motor mili mekaniksel sürtünmeye maruz kalmadığı için bu sistemlerde yağlamaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Manyetik yataklar açık çevrim durumunda kararsız sistemlerdir. Bu sebeple kararlı halde çalışabilmeleri için kapalı çevrim kontrol sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Bu çalışmada Y tipi bağlantıya sahip üç kutuplu aktif manyetik yatak modeli ele alınmış ve sistemi kararlı halde çalıştıracak konum kontrolcüleri tasarlanmıştır. Bu amaçla öncelikle sistemin matematiksel modeli kurulmuş daha sonra kurulan bu matematiksel model ile sistem simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, accessible rotodynamic speeds pushes the boundaries of conventional bearing systems. Increased gyroscopic forces at high speeds shorten the life span of bearings and increase in friction losses. Thus heat problem is revealed. As a result of that, required cooling systems bring additional costs. Due to these disadvantages of conventional bearings, nowadays active magnetic bearing systems are becoming more widely used. Magnetic bearings are mechatronic systems that support the motor shaft without any physical contact. Motor shaft is not exposed to mechanical friction. For this reason there is no need for lubrication sytems. Magnetic bearings are instable in open loop. They need closed loop control systems to work stable. In this study, a Y-link three pole active magnetic bearing system model is discussed and stable position controllers are designed. For this purpose, a mathematical model of the system was established, then the system has been simulated using the established mathematical model.