Deprem yönetmeliğinde öngörülen taşıyıcı sistem güvenlik düzeyi konusunda karşılaştırmalı sayısal inceleme
A parametric study on seismic safety of school buildings in Turkey regading seismic codes 1975 and 2007
- Tez No: 377163
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. ZEKAİ CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Yurdumuzda, 1997?den önce geçerli olan Deprem Yönetmeliği kurallarına göre tasarlanmış çok sayıda okul binası bulunmaktadır. 1997?de yürürlüğe giren Deprem Yönetmeliği, yeni tasarlanacak bütün binaların yatay yük güvenlik seviyelerini artırırken, sünek davranışın da oluşturulması için yeni konstrüktif kurallar içermektedir. Mevcut Deprem Yönetmeliği?nde okul türü binalar, kullanım amacı veya türü bakımından ?İnsanların uzun süreli ve yoğun olarak bulunduğu ve değerli eşyanın saklandığı? binalar sınıfına girmektedir. Özellikle 23 Ekim 2011?de gerçekleşen Van Depremi sonrasında çok sayıda mevcut okul binasının hasar görmesi ve kullanılamaması, bu tür mevcut binaların deprem güvenliklerinin belirlenmesini güncel bir konu haline getirmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmada yurdumuzda tipik olarak uygulanan ve Deprem Yönetmeliği (1975) kurallarına göre boyutlandırılmış, üst katlara doğru düşey taşıyıcı elemanlarının kesitleri küçülen perde-çerçeveli taşıyıcı sisteme sahip beş katlı bir betonarme okul binasının, Deprem Yönetmeliği (2007) kurallarına göre performans seviyesi belirlenmiştir. Okul binasının tasarımında bir deprem düzeyi göz önüne alınırken, bu kurallara göre okul binasının iki deprem düzeyinde incelenmesi gerekmektedir. Bildiride bu konuda sayısal inceleme yapılmıştır. Deprem güvenliği yetersiz bulunan bu bina, betonarme perdelerle güçlendirilmiş ve bu durum için de deprem güvenliği belirlenmiştir. Bu çözümlerde konu hakkında ayrıntılı yorum yapabilmek amacıyla bina doğrusal olamayan değerlendirme yöntemi kullanılarak statik ve dinamik yükleme ile ayrı ayrı incelenmiş ve binanın zayıf yönlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapının taşıyıcı sisteminin deprem güvenliği konusunda çok sayıda parametrik çalışma yapılmış ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak şekillerle verilmiştir. Bunlara örnek olarak, binanın düşey taşıyıcı elemanlarına ait kesitlerin üst katlara doğru değişkenlik göstermesi veya göstermemesi durumu ya da mevcut beton dayanımının projede öngörülen değerden daha az olması durumu verilebilir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in an earthquake prone region. Seismic loads play an important role in design of structural systems including school buildings besides of vertical loads. Large numbers of school buildings were constructed according to Turkish Seismic Code 1975. However, the code in modified in 1998 by increasing the level of lateral load capacity and in 2007 by adding a new chapter for evaluating and strengthening of existing buildings by employing performance based principles. In the new Turkish seismic codes were seismic safety level is increased and various constructive detailing are added to ensure ductile behavior of buildings. School buildings are considered to be important in the seismic codes due to level of occupancy. In Turkey there are large numbers of buildings designed and constructed in older version of the seismic code. On the other hand there are also school buildings which are constructed without receiving proper engineering attention. The fact that a number of school buildings were damaged in Van Earthquake in 2011 shows the seriousness of the problem. For this reason, seismic safety evaluation existing building including school has become a popular and important issue nowadays. In the present study, a school building which was designed according to Turkish Seismic Code 1975 is investigated by considering the performance based requirements of the Turkish Seismic Code 2007. The building has a structural system having reinforced concrete shear walls and frames and it has five stories. The building has a typical architectural layout of a school building build in Turkey. In the evaluating of the selected structural system a large number of parametric studies are carried out including various configurations of column dimensions, concrete strength. The result are presented in various figures and discussed comparatively.