İş sağlığı ve güvenliği açısından risk değerlendirme metodu önerisi ve bir işletmede uygulaması
The proposal of risk evaluation system in terms of occupational health and safety and in a facility of application
  1. Tez No: 377183
  2. Yazar: ERCAN ÇÖREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT ZEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışma hayatında kazaların önlenmesine yönelik, bilimsel araştırmalara dayalı güvenlik önlemlerinin tespiti ve uygulanması doğrultusundaki çalışmalar“iş güvenliği”olarak tanımlanmaktadır. İş güvenliğinin amacı; çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarından koruyarak, iş kazaları ile meslek hastalıklarının neden olduğu kayıpları en aza indirgemektir. Bunun için sistematik yaklaşımlara ihtiyaç duyulmuş ve risk yönetim sistemleri geliştirilmiştir. Modern risk yönetim anlayışlarının ilk ve en önemli adımını ise işyerinin yapısına uygun bir risk değerlendirme yönteminin belirlenmesi oluşturmaktadır. Bu yolda atılacak ilk adımın doğru atılması, çalışmanın geleceği açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, iş güvenliği mevzuatına uygun olan mevcut risk değerlendirme metotları incelenmiş, mevcut metotların kuvvetli ve zayıf yönleri dikkate alınarak, yeni bir risk değerlendirme metodu önerilmiştir. Önerilen metotla, klasik metotlardan farklı olarak tespit edilen aksaklığın riski değil işletmenin kaza risk değeri hesaplanmıştır. Söz konusu önerilen metot bir işyerine uygulanmış, uygulama sonuçları Yapay Sinir Ağları (YSA) yöntemi kullanılarak, geleceğe yönelik kaza tahmini yapabilen bir model oluşturulmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, ülkemizin, dünyada meydana gelen iş kazalarında ilk sıralarda yer alması nedeniyle oluşan kötü imajını düzeltmek ve İSG performansını yükseltmek, dünyada iş kazası ve meslek hastalıklarını önleme çalışmalarına katkı sağlamak, tüm sektörlerde kullanılabilecek esnek ve pratik bir metot önererek, iş yerlerinde meydana gelebilecek kazaların önceden tahminlenmesi yapan, proaktif bir ön uyarı sistemi sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Each effort performed for accident prevention in working life related with detection and implementation of security measures based on scientific research is defined as occupational safety. The purpose of occupational safety is to preserve employees from accidents and occupational diseases at work: minimize losses caused by occupational accidents and diseases. For this reason, Systematic approaches are needed and risk management systems have been developed. The first and most important step of modern risk management approach is the establishment of an appropriate and adaptable risk assessment method with cooperation. This is very important for the future of study in making true decision. In this study, current risk assessment methods suitable with occupational safety legislation are examined. By taking the strengths and weaknesses of current methods into account, a new risk assessment method has been proposed. Proposed method, unlike conventional methods are calculated the risk of accidents in a job shop. The proposed method was applied to a job shop. Artificial Neural Networks (ANN) method was used in modeling for estimation of future accidents. The main objective of these studies, Turkey is one of the countries having the highest occupational accident ranking in the world. As this poor image may be transformed, it is important to give a contribution and improve OHS performance occupational accident and professional disease prevention activations in the world. The goal of this study is to estimate the risk of accidents and provide a proactive pre-warning system previously.