İnşaat sektöründe risk değerlendirme karar matrisi metotlarının uygulanabilirliği ve yeni bir matris metodunun önerisi
The applicability of risk assessment decision matrix methods in the construction industry and a proposal for a new matrix method
  1. Tez No: 997893
  2. Yazar: NURETTİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde ve dünyada inşaat sektöründe yaşanan iş kazalarının artması alınan tedbirlerin yetersiz kaldığını göstermektedir. İnşaat sektöründe İş kazalarında yaşanan tehlikeleri azaltmak amacıyla tehlike ve risk değerlendirmesi için çeşitli teknikler mevcut olmasına rağmen, inşaat sektöründe genellikle kolay uygulanabilir ve şantiyelerin değişken yapısına uyum sağlayan yöntemler tercih edilmektedir. İnşaat sektöründeki işler, diğer sektörlere kıyasla daha hızlı ilerleyen ve süreçleri çabuk değişen bir yapıya sahip olduğundan, pratik ve uygulanabilir risk değerlendirme yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, ülkemizde yapı faaliyeti olan çalışmalarda matris tipi risk değerlendirmesi metodu tercih edilmiştir. Bu nedenle çalışmamızda yeni bir çalışma matrisi araştırılmıştır. Çalışmamızda HES matris yöntemi bulunarak diğer kullanılan yöntemler karşılaştırılmıştır. HES matris yöntemi, iş güvenliği kültürünün güçlendirilmesi ve iş kazalarının önlenmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing number of workplace accidents in the construction sector both in our country and worldwide indicates that the measures taken are insufficient. Although various techniques for hazard and risk assessment exist to reduce the dangers associated with workplace accidents in the construction sector, methods that are easy to implement and adaptable to the variable nature of construction sites are generally preferred. Due to the fast-paced and rapidly changing processes in the construction sector compared to other industries, there is a need for practical and applicable risk assessment methods. Therefore, matrix-type risk assessment methods have been favored in construction activities in our country. In this study, a new working matrix has been developed, and the HES matrix method has been identified and compared with other existing methods. The HES matrix method is considered an important step in strengthening the safety culture and preventing workplace accidents.