Tersanelerdeki ergonomik ve psikososyal risk etmenlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi ve örnek risk değerlendirme metodu: Ordu ili örneği
Evaluation of ergonomic and psychosocial risk factors in shipyards in terms of occupational health and safety and sample risk assessment method: Ordu province example
- Tez No: 932622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU EMİNE ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tersane sektörü, gemi ihtiyacının karşılanması nedeniyle yüzyıllardır önemini korumaktadır. Ancak, bu işletmelerde kaynak, boya ve taşlama gibi insan faktörüne dayalı iş süreçleri, çalışanlar için çeşitli riskler barındırmaktadır. Çalışanlar, yaptıkları işin niteliğine bağlı olarak ergonomik ve psikososyal risk etmenleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Yanlış duruş, gürültü, sıcaklık, toz, zaman baskısı, çalışanlar arası eşitsizlik ve aşırı iş yükü gibi faktörler, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamını zorlaştırmaktadır. Bu durum, çalışanlarda kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, konsantrasyon kaybı, iş veriminde düşüş, yorgunluk ve stres gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, gemi inşa sektöründe çalışanların sağlık ve güvenliğini en üst düzeyde tutmak için iş sağlığı ve güvenliği büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmanın amacı, gemi üretimi sırasında çalışanların karşılaşabileceği riskleri analiz etmek ve değerlendirmektir. Bu kapsamda, tersanede çalışanlar ve çalışma koşulları ergonomik ve psikososyal risk etmenleri açısından değerendirilerek nitel risk değerlendirme yöntemlerinden biri olan Fine-Kinney Risk Değerlendirme Metodu ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Değerlendirme sonucu elde edilen verilerin literatüre katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The shipyard sector has maintained its importance for centuries due to meeting the need for ships. However, work processes based on human factors such as welding, painting and grinding in these enterprises harbour various risks for employees. Employees face ergonomic and psychosocial risk factors depending on the nature of their work. Factors such as incorrect posture, noise, temperature, dust, time pressure, inequality between employees and excessive workload make a healthy and safe working environment difficult. This situation may lead to problems such as musculoskeletal disorders, loss of concentration, decrease in work efficiency, fatigue and stress. Therefore, occupational health and safety is of great importance in the shipbuilding industry to keep the health and safety of employees at the highest level. The aim of this thesis is to analyse and evaluate the risks that employees may face during ship production. In this context, the employees and working conditions in the shipyard were evaluated in terms of ergonomic and psychosocial risk factors and the data obtained by Fine-Kinney Risk Assessment Method, one of the qualitative risk assessment methods, were analysed. It is aimed to contribute the data obtained as a result of the evaluation to the literature.