Kayseri ekolojik şartlarında bazı burçak (Vicia ervilia L. Willd) hatlarının verim ve verim unsurları ile tanelerinin kimyasal kompozisyonunun belirlenmesi
Yield, yield parameters and grain chemical composition of some bitter vetch (Vicia ervilia L. Willd) lines under ecological conditions of Kayseri
- Tez No: 377187
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Kayseri ekolojik şartlarında bazı burçak (Vicia ervilia L. Willd) hatlarının verim ve verim unsurları ile tanelerinin kimyasal kompozisyonunun belirlenmesi amacıyla 2012 yılında yürütülmüştür. Araştırma Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede kullanılan 15 burçak hattı ICARDA, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Çukurova Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden temin edilmiştir. Deneme nisan ayında yazlık olarak ekilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre bitki boyları 16.37-20.30 cm, çiçeklenme süresi 54.00-57.67 gün, olgunlaşma süresi 74.33-78.67 gün, bitkide bakla sayısı 16.30-45.33 adet, baklada tane sayısı 2.20-2.93 adet/bakla, tane verimi 71.80-139.95 kg/da, bin tane ağırlıkları 42.9-67.9 g, kuru madde oranı %92.71-96.54, ham kül oranı %1.92-4.13, ADF oranları %8.10-12.20, NDF oranları %25.15-32.76, ham protein oranları %17.40-25.28, ham protein verimi değerleri 17.20-25.99 kg/da, ham yağ oranı değerleri %1.05-1.94, kondense tanen %0.24-0.68 arasında değişmiştir. Bir yıllık araştırma neticelerine göre en yüksek tane ve ham protein verimine sahip, bölgeye tavsiye edilebilecek çeşitler VE 11 ve VE 15 nolu hatlar olmuştur. Bu hatlardan sırasıyla 138.43 ve 139.95 kg/da tane ve 25.06 ve 24.96 kg/da ham protein verimine sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted in the year 2012 to determine the yield, yield parameters and grain chemical composition of some bitter vetch (Vicia ervilia L. Willd) lines under ecological conditions of Kayseri. Experiments were conducted over the experimental fields of Erciyes University Agricultural Faculty in randomized block design with 3 replications. The 15 bitter vetch lines used in experiments were supplied from ICARDA, Eastern Anatolian Agricultural Research Center and Çukurova Agricultural Research Institute. Experiments were carried out in April. Results revealed that plant height varied between 16.37-20.30 cm, flowering durations between 54.00-57.67 days, ripening duration between 74.33-78.67 days, number of pods per plant between 16.30-45.33, number of grains per pod between 2.20-2.93, grain yields between 71.80-139.95 kg/da, thousand grain weights between 42.9-67.9 g, dry matter ratios between 92.71-96.54%, crude ash ratios between 1.92-4.13%, ADF ratios between 8.10-12.20%, NDF ratios between 25.15-32.76%, crude protein ratios between 17.40-25.28%, crude protein yields between 17.20-25.99 kg/da, crude oil ratios between 1.05-1.94% and condensed tannin ratios between 0.24-0.68. While positive significant relationships were observed between plant height and flowering duration (0.520), between number of pods per plant and grain yield (0.682), between grain yield and ADF ratios (0.559) and between NDF ratios and crude oil ratios (0.558); negative significant relationships were observed between plant height and condensed tannin (0.680) and between ripening duration and condensed tannin (0.663). According to the results of one-year long research, VE11 and VE15 were recommended for the region with their highest grain and crude protein yields. Grain yield of these lines were respectively observed as 138.43 and 139.95 kg/da, crude protein yields as 25.06 and 24.96 kg/da.