Nohut protein hidrolizatlarının anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) inhibitör aktivitesi üzerine ultrason, mikrodalga, fermantasyon ve pişirmenin etkileri
Effects of ultrasound, microwave, fermentation and heat treatments on angiotensin-i converting enzyme activity of chickpea bioactive peptides
- Tez No: 377194
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada nohuttan elde edilen protein izolatlarındaki ADE inhibisyon ve antioksidan aktivitesi ölçülmüştür. Nohutlara pişirme, mikrodalga, ultrason, fermantasyon gibi ön işlemler uygulandıktan sonra aktivitedeki değişiklik araştırılmıştır. Bütün örnekler pepsin ve tripsin ile hidroliz edildikten sonra analiz edilmiştir. En yüksek ADE inhibisyon aktivitesi ultrason uygulanan örneklerde görülmüştür. Aktivite ham nohuta göre yaklaşık %21,0-40,7 oranında artmıştır. Fermantasyon ve kaynatma ön işlemleri sonucu aktivitede azalma gözlenmiştir. DPPH radikali süpürücü aktivite en fazla fermantasyon uygulanan örneklerde görülmüştür. Sonra sırasıyla pişirme ve mikrodalga uygulanan örnekler gelmektedir. Çalışma sonunda ultrason uygulamasının ADE inhibiyon aktiviteyi artırmada faydalı olduğu, fermantasyonun ise antioksidan aktiviteyi artırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, ACE inhibitory and antioxidant activity of chickpea protein isolates were measured. After applying pre-treatments such as cooking, microwave, ultrasound and fermentataion, changes in activity were investigated. All samples were analyzed after hydrolysis with pepsin and trypsin. The highest ACE inhibitory activity was observed in the ultrasound applied samples. The ACE activity increased about 21,0- 40.7% when compared to the raw chickpe samples. Pre-treatment such as fermentation and cooking resulted in a decrease in ACE activity. Fermantation was found as the most effective pre-treatment for the increased DPPH-radical scavenging activity. Cooking and microwave pre-treatments also increased the antioxidant activity. As a result of present study, it was demonstrated that ultrasound treatment is useful process for the increasing ACE inhibitory activity whereas fermentation was effective on antioxidant activity.