Karacabey tarım işletmesinde yetiştirilen değişik kaynaklı siyah-alaca sığırların döl ve süt verimi özellikleri üzerinde karşılaştırmalı araştırmalar
  1. Tez No: 37721
  2. Yazar: VEDAT HALICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EVRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
- 69 ÖZET Bu çalışma, Karacabey Tarım İşletmesinde bulunan değişik kaynaklı Siyah- Alaca sığırların 1975-1985 yılları arasında kontrollarla saptanan verim değer leri kullanılarak, bazı döl ve süt verimi özelliklerinin düzeyini saptamak amacıyla yapılmıştır. Siyah-Alaca ırkın alt grupları olarak Amerikan Siyah-Alaca (A. S. A), Hollanda Siyah-Alaca (H.S.A. ) ve Karacabey Siyah-Alaca (K.S.A.) grup larından sırasıyla 147, 145 ve 100 baş inek araştırma kapsamına alınmıştır. ilk sıfat yaşı, A. S. A., H.S.A. ve K.S.A. gruplarında sırasıyla 608.28, 501.64 ve 654.80 gün olmuş, grupların ilk sıfattaki ortalama yaşları arasındaki farklar önemli bulunmuştur (P /_ 0.01). Adı geçen grupların sırasıyla 175.94, 148.83 ve 136.76 gün olan servis peryotlarıyla ilgili istatistik analizler A. S. A. grubunun diğer iki gruptan da önemli düzeyde daha uzun servis periyoduna sahibolduğunu göstermiştir. Her gebelik için tohumlama sayıları incelenen grup larda birbirine yakın bulunmuş ve 1.97 ile 2.11 arasında değişmiştir. Erkek ve dişi buzağıların ortalama ağırlıkları A. S. A. grubu için 38.37 ve 36.90 kg, H.S.A. grubu için 36.88 ve 35.46 kg ve K.S.A. grubu için 41.18 ve 38.88 kg olmuş, buzağı ağırlıkları gruplar ve ananın doğumdaki yaşı tarafından önemli düzeyde etkilenmiştir. Aynı grup sırasına göre ilk buzağılarını 901.73, 794.37 ve 960.45 günde vermiş olan Siyah-Alaca grupları için ilk 7 buzağılamaya göre ortalama buzağılama yaşları da 1917.43, 1672.42 ve 1723.99 gün bulunmuştur, îlk 7 laktasyondaki ortalama yaş itibariyle A. S. A. grubu diğer iki gruptan önemli düzeyde daha yaşlı bulunmuştur (P j_ 0.01). İncelenen her üç grupta da ilk buzağılama aralığı diğerlerinden daha uzun bulunmuş, ortalama 478.21 gün olan buzağılama aralığı A. S. A. grubu için 496.84 gün, H.S.A. grubu için 473.25 gün ve K.S.A. grubu için:de 450.87 gün olan ortalama değerler almıştır. Ortalama buzağılama aralığı yönünden de H.S.A. grubuyla K.S.A. grubu arasındaki fark önemsiz; A. S. A. grubuyla diğer iki grup arasındaki farklar ise önemli bulunmuştur.70 Ortalama 3123.01 kg olan 305 günlük süt verimi A. S. A. grubu için 3171.15 kg, H.S.A. grubu için 2771.55 kg ve K.S.A. grubu için de 3500.25 kg bulunmuş, kuruda kalma süresi ise belirtilen grup sırasına göre 144.54 gün, 173.07 gün ve 102.73 gün hesaplanmıştır. 305 gün süt verimi, incelenen grup lar ve laktasyon sırası tarafından; kuruda kalma süresi ise incelenen gruplar tarafından önemli düzeyde etkilenmiştir (P / 0.01). l.nci - 2.nci laktasyonlar arasındaki kuruda kalma süresi, diğer kuruda kalma sürelerinden daha uzun bulunmuştur. Bu araştırmadan elde edilen bulgulara dayanılarak, döl verimi özellikleri nin çoğu, ve süt verimi özellikleri yönünden K.S.A. grubunun H.S.A ve A. S. A gruplarından daha üstün olduğunu, H.S.A. grubunun ise ilk sıfat yaşı ve laktas yon başındaki yaş yönünden bazı avantajlara sahib olduğunu göstermiştir. Her ikisi de Amerikan orijinli olan K.S.A. ve A. S. A grubu ineklerin 305 günlük süt veriminin H.S.A. grubununkinden yüksek oluşu Amerikan orijinli Siyah-Alaca ineklerin süt verimi yönünden daha elverişli bir genetik kompozisyona sahibol duğunu göstermektedir, ilk sıfatın, beden gelişimi gözönüne alınarak, daha erken yaşlara alınması, sürü idaresinde öncelikle döl verimini yükseltici yönde olumlu idari Önlemlerin alınması ve hayvanların genetik kapasitelerini daha iyi yansıtabilecekleri beslenme olanakları altında onlara seleksiyon ve ayıklama işlemlerinin uygulanması yoluyla Siyah-Alaca genotipinden Türkiye sığır ıslahında önemli yararlar sağlanabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
- 71 SUMMARY This study was carried out to determine the milk yield and some reproduc tive characteristics of Black-and-White cattle of three different origin, by using the production data obtained at the cattle breeding section of Karacabey State Farm. The groups were American Black-and White (A.S.A.), Duch Black-and- White (H.S.A.) and Karacabey Black-and-White (K.S.A.); they were consisted of 147, 145 and 100 cows, respectively. The average agesat first mating in A.S.A., H.S.A. and K.S.A. groups were 608.28, 501.64 and 654.80 days, respectively, and the difference between the means of these groups were significant (P /_ 0.01). Mean service periods in the same groups were 175.94, 148.83 and 136.76 days, respectively, and A.S.A. group had a significantly longer servis period than the other groups. The average number of inseminations per conception were similar ranging between 1.97 and 2.11 for the three groups. The mean birth weights of male and female calves were 38.37 and 36.90 kg in A.S.A., 36.88 and 35.46 kg in H.S.A. and 41.18 and 38.88 kg in K.S.A. groups, respectively. The birth weight of the calves were affected significantly by the age origin of the dam. The average ages at first calving were 90.73, 794.37 and 960.45 days and those at the 7 th calving were 1917.43, 1672.42 and 1723.99 days in the given order. On the basis of first 7 lactation, the mean age was significantly higher in A::S.A. group than in the other groups (P /^O.Ol). The average calving interval was also longer in A.S.A. group (496.84 days) than in H.S.A. and K.S.A groups (473.25 and 450.87 days, respectively). The difference in calving interval between H.S.A. and K.S.A groups was not significant, but the differences between A.S.A. group and the other two groups were significant (P. /^ 0.01).72 The average milk yield in 305 days was 3123.01 kg among the groups and it was 3171.15, 2771.55 and 3500.25 kg for the groups A.S.A. H.S.A. and K.S.A. respectively. The duration of the dry periods in the some order were 144.54, 173.07 and 102.73 days. The effects of group and the number of lactation were significant on 305 day milk yield (P j_ 0.01). The duration of dry period was significantly affected by the investigated groups (P /_ 0.01). In all groups, the dry periods between the first and second lactations were found longer than the other dry periods. According to the results of this study it can be said that, K.S.A. groups have some superiority over the H.S.A. and A.S.A. groups on the basis of milk yield and most of the reproductive characteristics. On the other hand, H.S.A. group showed some advantages on the ages of first mating and lactation. The higher milk yield in 305 days in K.S.A. and A.S.A groups than H.S.A. group shows that the American originated Black-pied cattle, such as K.S.A. and A.S.A groups, have better genticaT composition for milk yield than the other cattle. Mating the heifers in earlier ages without suffering the normal growth, taking the necessary herd management precautions for the improvement of reproductive characteristics, providing the suitable nutritional conditions for utmost genetical capacity and appliying proper selection process on Black-pied cattle may provide important advantages on the improvement of cattle population in Turkey.