Endoskopi öncesi hastalarda oluşan anksiyeteye eğitimin etkilerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 37724
 - Danışmanlar: DR. KAMERYA BABADAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
VII. ÖZET Bu çalışma, endoskopi öncesi hastada artan korku ve anksiyeteyı giderme ya da azaltmada Terapötik Hemşirelik Yaklaşımının önemini saptamak amacıyla planlanmıştır. Çalışma, Fırat Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, İç Hastalıkları Kliniği, Endoskopi Laboratuarına gelen toplam 50 hasta üzerinde deneysel ve karşılaştırmalı olarak gerçekleştirilmiştir. vak'aların durum luk ve sürekli anksıyetelerini ölçmek ve değerlendirmek için görüşme formu ve farklı skalalar (anksiyetemn psıko fizyolojik belirtilen skalası, staı form TX-1 ve staı form Tx-2) kullanılmıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler yüzdelik, student“t”testi ve ki kare testi kullanılarak istatiksel yönden değerlendirilmiştir. Sonuçta; terapötik hemşirelik yaklaşımı alan deney grubunda kontrol grubuna gore durum luk anksıyetesinde çok ile ri derecede anlamlı bir azalma bulunmuştur (PO 001). Bu sonuçlara gore, mezuniyet sonrası endoskopi hemşireliği kurslarının düzenlenmesi ve endoskopi uygulanacak hastalara bilgilendirecek küçük kitapçıkların verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY This study was planned to determine the importance of a therapeutic nursing approach. In order to reduce or eliminate of patients anxiety and fear which increase prior endoscopy. This research which is an experimental and comparative one is carried out at endoscopy laboratory of medical clinic of Fırat University Searching and Practicing Hospital, by studying on total 50 patients. A interview form and different scales ( scale of psychological and physiological signs of anxiety, scale of self- evaluation scale of stai form TX-1 and stai formTX-2) has been used to measure and evaluate the trait and state anxiety of cases. The data of the research was evaluated i statistically by using percentage, student“t”test and chi -square test.