Lityum metaborat dihidratın kristalizasyonunun akışkan yatakta incelenmesi
The investigation of lithium metaborat dihydrate crystallization in fluidized bed crystallizier
- Tez No: 377265
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAİT İZGİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada lityum metaborat dihidratın katı-sıvı akışkan yatakta büyüme hızlarına Ca(II) ve etilalkol safsızlıklarının etkisi farklı aşırı doygunluklara bağlı olarak incelendi. Ayrıca lityum metaborat dihidratın kristal büyümesi hızlarının aşırı doygunluğa bağlı olarak değişimi 45-60 oC arasındaki 3 farklı sıcaklıkta ve 45oC'de doygun lityum metaborat dihidratın çözeltisinin farklı pH değerlerinde incelendi. Ca(II) safsızlığının lityum metaborat dihidratın çözeltisi ortamında Ca(II) safsızlığı konsantrasyonu artıkça kristallerin lineer büyüme hızları da azalmaktadır. Buna bağlı olarak toplam büyüme hız sabiti değerleride artmaktadır. Çözelti ortamında etil alkol bulundurulması durumunda ise 500 ppm alkol varlığında kristallerin büyüme hızları saf ortama göre azalmakta fakat bu alkol konsantrasyonlarının üzerindeki konsantrasyonlarda ise lityum metaborat dihidrat kristallerinin lineer büyüme hızları aşırı doygunlukla artmaktadır. Sözü edilen safsızlıklar varlığında lityum metaborat dihidratın tüm kristallerinin toplam büyüme hızlarının aşırı doygunluğa bağlı olarak arttığı belirlendi. Diğer taraftan lityum metaborat dihidratın çözeltisinin bazik olması durumunda lityum metaborat dihidratın kristalleri daha hızlı bir şekilde küçülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the impurities of the Ca(II) and ethyl alcohol on the growth rate of the lithium metaborate dihydrate in solid-liquid fluidized bed is examined on the conditions of the different excessive saturation. Also, the change in the growth rate of crystals of the lithium metaborate dihydrate depending on excessive saturation at 3 different temperatures between 45 and 60 oC, and different pH values of the saturated lithium metaborate dihydrate at the temperature of 45 oC. The Ca(II) impurity under lithium metaborate dihydrate solution causes the Ca impurity increase while, the linear growth speed of crystal's decrease. According to this result the constant total growth speed increases.In the case of the existence of the ethyl alcohol in the medium solution, growth speed of the crystals decreases compared to the pure medium when 500 ppm alcohol included, but in the case of the concentrations including more than aforementioned alcohol quantity, linear growth speed of the lithium metaborate crystals increase in line with excessive saturation. It is found that total growth rate of the all crystals of the lithium metaborate dihydrate, depending on the excessive saturation, increases in the existence of the so-called impurities. Additionally, when the solution of the lithium metaborate dihydrate is basic, crystals of the lithium metaborate dihydrate lessens rapidly.