Tarihi yapılarda karşılaşılan geoteknik problemler ve uygulanan zemin iyileştirme yöntemleri
Geotechnical problems of historical structures and soil improvement methods applied to these structures
  1. Tez No: 377271
  2. Yazar: UTKU UTKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışmada, tarihi yapı temelleri ve bu temellerin yapım teknikleri ile tarihi yapılarda karşılaşılan zemin ve temel problemleri üzerinde durulmuş ve bu problemlerin çözümü için kullanılan zemin iyileştirme yöntemleri incelenmiştir. Yeni (Abdürrezzak Antaki) Camii ile Camili Köyü Camii'nde görülen deformasyonların ana sebebi olan zemin problemleri detaylı olarak araştırılmış ve ardından restorasyon uygulamaları sırasında jet-grout yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen zemin güçlendirme imalatları detaylı olarak anlatılmıştır. Ayrıca, Yeni (Abdürrezzak Antaki) Camii restorasyonu sırasında inşa edilen fore kazıklar ile Camili Köyü Camii restorasyonu sırasında inşa edilen betonarme istinat duvarı, sonlu elemanlar yöntemini kullanan PLAXIS bilgisayar programı ile modellenip analiz edilmiştir. Sonuç olarak, enjeksiyon basıncının sürekli kontrol edilmesi durumunda, jet grout metodunun tarihi yapı temellerinin iyileştirilmesinde herhangi bir hasara sebep olmadan uygulanabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, foundations of historical structures, construction techniques of these foundations, soil and foundation problems of historical buildings are emphasized and soil improvement methods for solving these problems are examined. Soil problems, which are the main reasons of the deformations of Yeni (Abdürrezzak Antaki) Mosque and Camili Köyü Mosque, have been investigated thoroughly. Soil improvement by using jet-grout method, applied to these restoration projects, is analysed. Furthermore, the piles and retaining walls which were constructed for Yeni (Abdürrezzak Antaki) Mosque restoration and Camili Köyü Mosque restoration, respectively, are modelled by using the finite element program PLAXIS. In conclusion, it is ascertained that jet grout method can be employed safely as a soil improvement technique for the foundations of historical structures, if the injection pressure is controlled continuously during the applications.