Tarihi yapıların sürdürülebilirliği açısından yeniden işlevlendirme projeleri üzerine, İstanbul Kadıköy bölgesi örnekleri
- Tez No: 676776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KAYHAN TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kültürün somut gösterim şekillerinden biri olan yapılar, içinde bulunduğu toplumun kültürel gelişmişliği, ekonomik düzeyi ve yaşam biçimi hakkında bilgi vermektedir. Geçen zaman ve gelişen teknoloji ile birlikte bu yapılar zamana karşı bir duruş sergileyememektedir. Yapısal eskimenin yanı sıra işlevsel olarak da belirli bir ömre sahip olmaları sürekliliklerini etkilemektedir. Sürekliliklerini sağlamak için tarihi yapılara belli ölçütler göz önünde bulundurularak, yeni işlevler yüklenmektedir. Toplumun değişen gereksinimleri çerçevesinde, tarihi yapının mekân tipolojisine uyumlu seçilen işlevler, yapının kullanılan ve yaşayan bir mekân olarak kullanımını destekleyecektir. Tarihi yapılara yeni işlev yüklemek yeni bir bina inşa sürecinde karşılaşılan; çevre kirliliği, enerji ve ham madde tüketimi gibi bir çok ekolojik problemleri bertaraf ederken ekonomik kazanç sağlamaktadır. Tarihi yapılarda kültürel sürekliliği sağlamak; geçmişi, günümüz koşullarına taşırken, aynı zamanda yapıları günümüz teknolojik gelişmelerine entegre ederek gelecek nesillerin de bu değerlerden faydalanmasına olanak vermektedir. Bu aşama da koruma kavramı devreye girmektedir. Koruma kavramı en temel biçimde; yapının özgünlüğüne zarar vermeden asgari müdahaleler ile sürdürülebilirliğini ifade etmektedir. Koruma bilincinin toplumda oluşması için kamu kuruluşlarının teşvik edici politikalara yer vermesi ve toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda İstanbul Kadıköy Belediyesi'nin, tarihi yapıları yaşatmak amacıyla, toplumsal ihtiyaçlara yönelik işlevler seçilerek projelendirilen yapıları ele alınmıştır. Bu tarihi yapılar; Kadıköy Belediyesi; Şehremaneti Binası- Kültür, Sanat ve Edebiyat Kütüphanesine, Anarad Higutyun Ermeni Okulu-Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne, Eglisia Notre Dame Du Rosaire Kilisesi-Yeldeğirmeni Sanat Merkezine, Adnan Bey Konağı- Karikatür Evine, Kız Mektebi- Kadıköy Gençlik ve Sanat Merkezi'ne çevrilerek kullanıcıya tarih ile birlikte yaşama imkânı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Buildings, which are one of the concrete display forms of culture, provide information about the cultural development, economic level and lifestyle of the society they live in. With the passing of time and developing technology, these structures cannot stand against time. In addition to structural aging, having a certain life span also affects their continuity. In order to ensure their continuity, new functions are assigned to historical buildings by taking certain criteria into consideration. Within the framework of the changing needs of the society, the functions chosen in accordance with the spatial typology of the historical building will support the use of the building as a used and living space. Adding new functions to historical buildings provides economic gain while eliminating many ecological problems such as environmental pollution, energy and raw material consumption that will arise during the construction of a new building. Providing cultural continuity in historical buildings enables future generations to benefit from the values gained by transmitting the past to today's conditions and integrating it with today's technological developments.. At this stage, the concept of protection comes into play. The concept of protection in the most basic form expresses the sustainability of the building with minimal interventions without damaging its originality. Public institutions should include incentive policies and raise awareness of the society in order to create protection awareness in the society. In this framework, the historical buildings of Istanbul Kadıköy Municipality, which were designed by selecting functions for social needs in order to keep the historical buildings alive, were discussed. These historical buildings belonging to Kadıköy Municipality were transformed from Şehremaneti Building to Culture, Art and Literature Library, Anarad Higutyun Armenian School to Nazım Hikmet Cultural Center, Eglisia Notre Dame Du Rosaire Church to Yeldeğirmeni Art Center, Adnan Bey Mansion to Cartoon House, Girls' School to Kadıköy Youth Center by providing the user the opportunity to live with history.