Kümes hayvanlarının atıklarından izole edilen bacıllus sp.' den keratinolitik proteaz üretimi ve karakterizasyonu
Keratinolytic protease production and characterization from bacillus sp. isolated from poultry wastes
  1. Tez No: 377277
  2. Yazar: ARMİN ERAGHİ KAZZAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATICE KORKMAZ GÜVENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mikroorganizma temelli keratinazlar; keratin içerikli atıkların geri dönüşümü, deri, tekstil, yem, deterjan endüstrisi, medikal uygulamalar, gibi birçok endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Araştırma-Uygulama ve Tavuk İşletme Ünitesi atıklarından 42 adet Bacillus suşu izole edilmiştir. İzolatlardan 8 tanesi skim-milk agarda proteolitik aktivite ve temel tüylü besiyerinde üretildiğinde keratin-azure ile keratinolitik aktivite göstermiştir. Keratinaz aktivitesi en yüksek olan H62 nolu suş keratinaz üreticisi olarak belirlenmiş, mikroskobik (Gram +, endospor +, basil), biyokimyasal (VITEK-2, %90) ve moleküler analiz (16S rRNA, %99, 9945A) ile Bacillus licheniformis olarak tanılanmıştır. Enzim üretim koşulları optimize edilmiştir. En yüksek enzim üretimi temel tüylü besiyerine (pH 7.0), 0.1 g/L mannitol (karbon kaynağı), 0.1 g/L amonyum nitrat (azot kaynağı) ve 15 g/L tavuk tüyü unu (feather meal) ilave edilerek 40°C'de, 45 saatte gerçekleşmiştir. Keratinaz pH 5.0-13.0 ve 20-90ºC'lerde aktivite göstermesine rağmen optimum aktivite pH 9.5 ve 40ºC'de gözlenmiştir. Enzim farklı tamponlarla (pH 7.0-13.00) 30 dk muamele edilmiştir. pH 8.0'de %100 kararlıklık saptanmışken, pH 7.0-9.0'dan sonra aktivite azalması gözlenmiştir. 20-100ºC'lerde 30 dk ön inkübasyondan sonra enzim 40ºC'de %100 kararlı iken diğer sıcaklıklarda aktivite kaybı gözlenmiştir. Oda sıcaklığında bekletildiğinde 24. saatten itibaren aktivitede azalma saptanmıştır. EDTA, SDS, Üre enzim aktivitesini arttırmış, Tween-20 azaltmıştır. SDS-PAGE analiziyle enzimin 26 kDa boyutunda tek band olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak B. licheniformis H62 keratinazı mezofil ve alkali koşullarda; özellikle medikal uygulamalarda ve yem katkısı olarak kullanılabilecek bir enzimdir.
Özet (Çeviri)
Keratinases originated from microorganisms are used in many industrial fields such as recycle of keratinous wastes, leather, textile, detergent industry and medical applications. In this study, 42 Bacillus strain were isolated from Cukurova University Research and Application and Chicken Management Unit. 8 of these isolates showed proteolytic activity on skim-milk and keratinolytic activity with keratin-azure when they were produced on the basal feather medium. Strain H62 with the highest keratinase activity was determined as the keratinase producer and identified as Bacillus licheniformis with microscopic (Gram +, endospor +, bacil), biochemical (VITEK-2, 90%) and molecular analysis (16S rRNA, 99%, 9945A). Conditions for enzyme production was optimized. The highest enzyme production was carried out at 40°C for 45 hours by adding 0.1 g/L mannitol (as carbon source), 0.1 g/L ammonium nitrate (as nitrogen source) and 15 g/L feather meal into the basal feather medium. Although keratinase showed the activity at 20-90°C and pH 5.0-13.0, optimum activity was obtained at 40°C and pH 9.5. Enzyme was treated with different buffers (pH 7.0-13.0) for 30 minutes. 100% of stability was determined at pH 8.0, whereas the loss of activity was observed at pH 7.0-9.0. After a pre-incubation at 20-100°C for 30 minutes enzyme was 100% stable whereas activity was decreased at the other temperatures. When the enzyme was hold on at the room temperature, a loss of activity was determined after 24th hour. EDTA, SDS and Urea increased the enzyme activity however Tween-20 was decreased. Enzyme was seem to be a single band with the molecular weight of 26 kDa. As a result, keratinase B. Licheniformis H62 is an enzyme that can be used in mesophile and alkali conditions, particularly in medical applications and as feed suplements.