Buzağılarda sütten kesim öncesi tercihli yemlemenin sütten kesim sonrası dönemde performans üzerine etkileri
The effects of choice feeding on growth performance of dairy calves after weaning
- Tez No: 377276
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Mevcut çalışmada tercihli yemlemenin sütten kesim öncesi rasyon tercihi, sütten kesim öncesi ve sonrası büyüme performansı üzerine etkilerinin tesbit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 28 erkek, 28 dişi buzağı kullanılmış ve %10 yonca içeren total mixed ration (TMR) ile tercihli yemleme 2 (cinsiyet) x 2 (yemleme sistemi, TMR ve tercihli yemleme) faktöriyel tertipte test edilmiştir. Sütten kesimden sonra ise bütün buzağılar %50 yonca kuru otu ve %50 buzağı büyütme yemi ile beslenmişlerdir. Sütten kesimden önce tercihli yemlenen buzağılar TMR'dakinden daha düşük (P0.05). Sütten kesim öncesinde tercihli yemlenen buzağılarda besin madde tüketimleri (ham protein, NDF) ve canlı ağırlık kazancı daha yüksek olmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of choice feeding in preweaning period on growing performance of calf performance pre and postweaning period. 28 male and 28 female calve were used to test 2 feeding systems (TMR:total mixed ration- containing 10% alfalfa hay and choice feeding) and 2 sex (male and female) in a factorial arrangement. Before weaning calves were fed with TMR containing 90% calf starter and 10% alfalfa hay and after weaning all calves were fed with the same TMR containing 50%calf grwer and 50 % alfalfa hay. Choice fed calve before weaning prefered the diet containing lower alfalfa (10% vs 5.78%, P0.05). Choice feeding increased feed and nutrient intake (protein and fiber) and daily gain significantly (P0.05).