Cıva ve cıva-selenyumun etkisine bırakılan oreochromis niloticus'da cıvanın böbrek,bağırsak ve kas dokularında birikimi ve Na+,K+-atpaz aktivitesine etkisi
Civa ve civa-selenyumun etkisine birakilan oreochromis niloticus'da civanin böbrek,bağirsak ve kas dokularinda birikimi ve Na+,K+-atpaz aktivitesine etkisi
- Tez No: 377279
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KARĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada cıva ve cıva selenyum karışımlarının etkisine bırakılan Oreochromis niloticus'da cıvanın, böbrek, bağırsak ve kas dokularımda birikimi ile Na, K-ATPaz enzim aktivitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Balıklar 7 ve 21 gün süreler ile 0.01 mg/L Hg, 0.01 mg/L Hg+ 0.1 mg/L Se ve 0.1 mg/L Hg, 0.1 mg/L Hg+ 1.0 mg/L Se ortam derişimlerinin etkisine bırakılarak dokularında cıva birikimi ile Na-K ATPaz enzim aktivitesine etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of mercury on Na+, K+-ATP ase enzyme activity and accumulation in kidney, intestine and muscle of Oreochromis niloticus were investigated in both Hg and Hg-Se mixtures. The fish were exposed to 0.01 mg/L Hg, 0.01 mg/L Hg+0.1 mg/L Se and 0.1 mg/L Hg, 0.1 mg/L Hg+1.0 mg/L Se mixtures for 7 and 21 days to observe mercury accumulation and Na+, K+-ATP ase enzyme activitiess in tissues.