Numerical simulation of defogging in micro-wire embedded windshields
İçerisine mikro-tel gömülmüş araç ön camında buğu gidermenin nümerik simülasyonu
  1. Tez No: 377280
  2. Yazar: HARUN ZONTUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada bir otobüs ön camı için yüzeye paralel sıcak hava üfleme ve cam içerisine gömülmüş mikro ölçekli teller aracılığıyla ısıtma yöntemlerinin bir arada bulunduğu bir durum nümerik olarak simüle edilmiştir. Bu iki sistem de ön camı çiğ noktası sıcaklığı üzerinde bir sıcaklığa ısıtarak buğu giderme sağlar. Bu yüzden ön camdaki buğu gidermenin simülasyonu cam içerisindeki ısı transferi problemini çözmeyi gerektirir. Sonlu farklar yöntemini kullanan bir bilgisayar programı yazılarak ısı transferi hesapları gerçekleştirilmiştir. Farklı sınır koşulları ve tellere verilen elektirik akımının farklı değerleri için sonuçlar elde edilmiştir. Her bir sonuç için cam içerisindeki sıcaklık dağılımı ayrı ayrı gösterilmiştir. Elde edilen cam yüzeyi sıcaklıklarının çiğ noktası sıcaklığını geçip geçmediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a case that inherits the combination of hot air blowing parallel to the surface and heating with embedded micro scale wire in glass is numerically simulated for a bus windshield. Both of these systems provides defogging by heating windshield over dew point temperature. Therefore simulation of defogging requires solution of heat transfer problem in windshield. By using finite difference method a computer program is written to perform heat transfer calculations. Results are obtained separately for the different boundary conditions and different values of electrical current provided to wires. Temperature distribution inside glass is shown for each result. Obtained surface temperature values are analyzed to see whether they exceed the dew point temperature or not.