Akridin oranj'ın ulva lactuca ve lemnagibba kullanılarak sıvı çözeltilerden adsorpsiyon ile uzaklaştırılması ve adsorpsiyon kinetiğinin belirlenmesi
Removal of acridine orange from aqueous solution by adsorption using ulva lactuca, lemna gibba and kinetic modelling
  1. Tez No: 377290
  2. Yazar: FATIMA MASUME USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜLNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Acridin Oranj'ın Lemna Gibba ve Ulva Lactuca kullanılarak adsorpsiyon ile uzaklaştırılması çalışılmıştır. Çalışmada pH'ın etkinliği her iki bitki için araştırılmış ve optimum pH Lemna Gibba için 9 ve Ulva Lactuca için 2 olarak belirlenmiştir. Adsorpsiyona sıcaklığın etkisi 20, 30, 40°C sıcaklıklar da incelenerek belirlenmiştir. Sıcaklık arttıkça Lemna gibba 'nın adsorpsiyon kapasitesi artarken, Ulva lactucanın adsorpsiton kapasitesinin azaldığı belirlenmiştir. Sonuçlar doğrultusunda izoterm modelinin Langmuir izoterm modeline uygun olduğu görülmüştür. Zamana bağlı olarak yapılan adsorpsiyon deneylerinde, Ulva Lactuca için denge adsoprsiyon zamanı 50 dakika, Lemna Gibba için denge adsorpsiyon zamanı ise 40 dakika olarak belirlenmiştir. Kinetik modelin pseudo-second order kinetik modeline uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, adsorption of Acridine Orange using Lemna Gibba and Ulva Lactuca was studied. The effect of pH on adsorption was investigated for Lemna gibba and Ulva Lactuca. The optimum pH for each plants was determined to be 9 and 2 respectively. The effects of temperature at 20, 30, 40 degrees was researched. It was found that adsorption capacity of Lemna gibba increases with increasing temperature whereas adsorption capacity of Ulva lactuca decreases with increasing temperature. It was found that experimental results are fit the Langmuir isotherm model. According to the test results, we found that the equilibrium adsorption time for Ulva lactuca was 50 minutes, for Lemna gibba was 40 minutes. It was found that kinetic model are fit the pseudo-second order model.