A549, HeLa ve NIH3T3 hücre kültürlerinde paklitaksel ve sodyum nitroprussid'in tek başlarına ve kombine etkileri: nitrikoksid'in antiproliferatif etkideki rolü
Effects of paclitaxel and sodium nitroprusside alone and in combination on cell A549, HeLa and NIH3T3 cell cultures: the role nitricoxide in the antiproliferative effect
  1. Tez No: 124105
  2. Yazar: QASEM M. A. ABDALLAH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi A549, HeLa VE NIH3T3 HÜCRE KÜLTÜRLERİNDE PAKLİTAKSEL VE SODYUM NİTROPRUSSİD'İN TEK BAŞLARINA VE KOMBİNE ETKİLERİ: NİTRİKOKSİD'İN ANTİPROLİFERATİF ETKİDEKİ ROLÜ Ecz. Q ASEM MAHMOUD AREF ABDALLAH Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmakoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yusuf ÖZTÜRK 2003 Bu tez çalışmasında, paklitaksel ve sodyum nitroprussid'in tek başlanna ve kombine halde hücre kültüründe A549 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri ve HeLa serviks adenokarsinomu üzerindeki antiproliferatif etkileri ve nitrikoksit'in bu etkilerdeki rolü araştırılmıştır. Ayrıca, normal (sağlıklı) hücrelere örnek olarak da NIH3T3 hücreleri karşılaştırma amacıyla kullanılmıştır. Antiproliferatif etkileri araştırmak için MTT ölçümü ve akridin oranj boyama yöntemleri kullanılmıştır. Etkilerde nitrik oksidin muhtemel rolünü araştırmak için de Griess reaktifi ile spektrofotometrik nitrit tayini yöntemi uygulanmıştır. Paklitaksel, sodyum nitroprussid ve bunların çeşitli oranlarda kombinasyonlarının, A549, HeLa ve NIH3T3 hücreleri üzerindeki antiproliferatif etkilerinin komponenti olan apoptotik, sitostatik ve sitotoksik etkileri yukarıda söz edilen yöntemler kullanılarak araştırıldı. Elde edilen bulgular, her iki maddenin de antiproliferatif etkilerinin olduğunu ve bu etkilere nitrikoksid'in katıldığım düşündürmektedir. Sodyum nitroprussid'in ortamına ilavesinin paklitakseFin antiproliferatif etkilerini arttırdığı gözlenmiştir. Buna göre, sodyum nitroprussid'in paklitaksel ile antineoplastik tedaviye katkı olarak ilave edilmesi olası görülmektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, literatür verileri ışığında tartışılmıştır. ftCL VtKSE&ö&HHİM UKBVBH
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis EFFECTS OF PACLITAXEL AND SODIUM NTTROPRUSSIDE ALONE AND IN COMBINATION ON CELL A549, HeLa AND NIH3T3 CELL CULTURES: THE ROLE OF NTTRICOXIDE IN THE ANTIPROLIFERATIVE EFFECT QASEM MAHMOUD AREF ABDALLAH Anadolu University Graduate School of Health Sciences Department of Pharmacology Supervisor: Prof.Dr. Yusuf ÖZTÜRK 2003 In this study, antiproliferative effects of paclitaxel and sodium nitroprusside alone and in combination were investigated hücre kültüründe on cultured A549 non-small cell lung carcinoma ve HeLa cervix adenocarsinoma cells as well as the role of nitricoxide in these effects. In order to compare with them, NIH3T3 cells were also used as a representative of normal (healthy) cells. MTT measurement and acridine orange staining method were used to study antiproliferative effects. To examine the possible role of nitricoxide in these effects, a spectrophotometical determination method was applied using Griess reagent. Being a component of antiproliferative effect, apoptotic, cytostatic and cytotoxic actions of Paclitaxel, sodium nitroprusside and their combinations in various ratio were evaluated on A549, HeLa ve NIH3T3 cells using above- mentioned methods. Findings obtained here suggested that both compounds possess antiproliferative effects and nitricoxide is involved in these effects. I was observed that the addition of sodium nitroprusside to culture media increases the antiproliferative effects of paclitaxel. Therefore, it seems likely that sodium nitroprusside may be used as a useful adjunct to antineoplastic therapy with pactitaxel. Findings obtained in this study are discussed on the basis of literature data.