Kuşkonmaz yetiştiriciliğinde (Asparagus officinalis L.) farklı saksı boylarının ve harçların fide kalitesine etkisi
Effect of different pot sizes and growing media on seedling quality in asparagus (Asparagus officinalis L.) cultivation
- Tez No: 377291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı; kuşkonmaz (Asparagus officinalis L.)'in fide kalitesini arttırmaya yönelik en uygun harç karışımı ve fide saksısı ebatlarını tespir edebilmektir. Deneme ADÜ, Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme arazisinde ve laboratuarlarında yürütülmüştür. Marry Washington kuşkonmaz çeşidi kullanılmıştır. Torf, perlit, çiftlik gübresi, kum ve bahçe toprağı gibi ortamların 1:1:1 oranında hazırlanan kombinasyonlarının ve üç farklı boydaki saksıların (7.5x9.0cm, 6.5x7.0cm ve 4.5x5.0cm ) fide kalitesine etkisi incelenmiştir. Gövde boyu, kök boyu, gövde yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı, dal sayısı ve gövde çapı gibi karakterlerin parametre olarak kullanıldığı denemelerde yetiştirme ortamı olarak“Çiftlik gübresi - Perlit - Bahçe toprağı”nın 1:1:1 oranında karıştırılmasıyla hazırlanan harç karışımı en iyi sonucu vermiştir. Fide saksısı olarak ise büyük boy fide saksısından (7.5x9.0cm) en iyi sonuç elde edilmiştir. Tohumlarda çimlenme konusunda ön uygulama olarak yapılan suda bekletme uygulamalarından en iyi sonucu 48h suda bekletme uygulaması vermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the most suitable growing medium and seedling pot size to improve seedling quality of asparagus (Asparagus officinalis L.). The field trial was established in the experimental field and laboratory of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Adnan Menderes University, Aydın. Marry Washington asparagus cultivar was used fort the experiment. Some combinations of turba, perlite, farm manure, sand and garden soil (with 1:1:1 ratio) were used as growing medium to determine the effect of growing media on seedling quality. And three different pot sizes (7.5x9.0cm, 6.5x7.0cm ve 4.5x5.0cm) also used to determine the effect of pot size on on seedling quality. Stem length, root length, stem fresh and dry weight, root fresh and dry weight, number of branches and stem diameter were measured. According to the result, the medium with 1:1:1 ratio of Farm manure – Perlite – Garden soil gave the best result. The big pot size with 7.5x9.0cm was the best pot size. Pre-soaking in tap water for 48h treatment gave the highest germination ratio.