Platin oksit (PtO) ve platin dioksit (PtO2) kümelerinin tek tabakalı alüminyum nitrata tutunması (adsorblanması)
Adsorption of platinum oxide (PtO) and platinum dioxide (PtO2) clusters on monolayer aluminium nitride
  1. Tez No: 377307
  2. Yazar: AYNUR AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde; ilk olarak tek Pt, O atomları ve PtO, PtO2 ve Pt2O kümelerinin tek tabakalı hekzagonal AlN (h-AlN) üzerine tutunma özelliklerini inceledik. Manyetik olmayan (NM) ve ferromanyetik (FM) durumları göz önünde bulundurularak elektronik ve yük geçişlerini incelemek için yoğunluk fonksiyoneli teorisi kullandık. PtO ve Pt2O tutunmuş AlN sistemi 2 μB manyetik momente sahip FM taban durumunda iken PtO2, Pt ve O tutunması NM yapılara yol açar. Pt tutunmuş AlN sistemi -3. 175 eV ile en düşük tutunma enerjisine sahiptir, bu durum enerjitik olarak en kararlı durumu göstermektedir. Bu özellikler spintronik ve nano elektronikte önemli uygulamalara yol açabilir
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first investigate the adsorption properties of single Pt and O atoms and PtO, PtO2, and Pt2O clusters on hexagonal AlN monolayer. We employ density functional theory (DFT) to study electronic structure and charge transfer of h-AlN by considering nonmagnetic (NM) and ferromagnetic (FM) states. PtO and Pt2O adsorbed h-AlN system has FM ground state with 2.00 mB magnetic moment, while PtO2, Pt, and O adsorption lead to NM structures. Pt adsorbed AlN system has the lowest adsorption energy with -3.175 eV indicating the most stable structure energetically. These properties can lead to possible applications in spintronics and nano electronic devices.