Marmara Bölgesi kıyılarında tsunami izlerinin araştırılması
Investigation of tsunami traces on the coastal Marmara Region
  1. Tez No: 377353
  2. Yazar: HANDE AYKURT VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ALTINOK, DOÇ. DR. VESİLE SELMA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Marmara bölgesi kıyılarında tsunami izlerini belirlemek amacıyla kuzey kıyıda Küçükçekmece Lagünü, güney kıyıda Kocasu, Yeniköy, Kapıdağ Yarımadası, Marmara Adası bölgeleri ve Saros Körfezi kıyılarında karot alma ve hendek çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen iki karot (Küçükçekmece Lagünü ve Kocasu karotları) ve diğer çalışma alanlarındaki 16 hendek örneğine paleotsunami çalışmalarında yer alan kimyasal analizler, biomarker (biokimyasal) analizleri ve yaş tayini çalışmaları yapılmıştır. Küçükçekmece karotundaki çalışmalara göre olası iki tsunami seviyesi belirlenmiş ve yaş tayinleri sonucunda bu seviyelerin 989, 1766, 1894 Marmara Denizi depremleriyle eşlenebileceği saptanmıştır. Hendek örneklerinde de kimyasal ve yaş tayini çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tsunami belirteçliği yüksek olan hendek örneklerdeki yaş tayini sonuçlarına göre bu örneklerin güney Marmara bölgesinde 740, 989, 1039, 1064, 1829; Marmara Adasında 1265, 1332, 1343 tsunamijenik Marmara depremleriyle eşlenebilmiştir. Tsunami bilgisi olmayan Marmara bölgesinde oluşmuş MÖ 427/399-395 ve Saros bölgesinde 1010 ve 1456 depremlerini tanımlayabilen hendek örnekleri de vardır. Ayrıca sayısal modelleme çalışması yapılarak örnek yerleri 989, 1265 ve 1343 depremleriyle test edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the determination of the tsunami traces in the coastal areas of the Marmara Region. For this purpose the core and trench samples were collected from the Küçükçekmece Lagoon in the northern side, Kocasu, Yeniköy and Kapıdağ Peninsula in the southern side of the Marmara region, Marmara islands and Saros Gulf coasts. The paleotsunami analysis which are including chemical analysis, biomerker (biochemical) analysis and dating methods were applied on two cores from Kocasu and Küçükçekmece Lagoon and 16 trench samples from the other localities. Two possible tsunami levels were identified in the Küçükçekmece core. According to the dating analysis those tsunami levels may match with 989, 1766, 1894 Marmara earthquakes. Depending on the dating results for the tsunamigenic units sampled from the trenches have been related to tsunamigenic Marmara earthquakes 740, 989, 1039, 1064, 1829 in the southern Marmara; 1265, 1332, 1343 in the Marmara Island. There are some trench samples coincidence with the 427/399-395 BC earthquakes accured in the Marmara Sea, 1010 and 1456 earthquakes in the Saros region are defined as well, although there are no information about the tsunamigenic impact of those earthquakes in the historical records. Furthermore, the sample locations are tried to test by numerical modelling process with 989, 1265 and 1343 earthquakes.