High resolution tsunami vulnerability assessment by GIS-based multicriteria decision making analysis at Yenikapi-Istanbul
Coğrafi bilgi sistemine dayalı çok ölçütlü karar analiziyle yüksek çözünürlüklü tsunami hasar görebilirlik analizi: Yenikapı-İstanbul
- Tez No: 383075
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN, PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mega şehir İstanbul, tüm kıyılarında çeşitli tesislerle donatılmıştır. Yenikapı Bölgesi'nde, önemli oranda hasargörebilir kıyı yapılarının yanısıra, büyükşehire özgü ciddi bir hareketlilik - aktif bir yaşam vardır. Bu bölge de; ticari liman, balıkçı limanı, yolcu terminali, ticari ve kamusal rekreasyon alanları ile önemli kıyı merkezlerinden biri olup, bu alanlar tsunamiye karşı hasar görebilir durumdadır. Bu nedenlere bağlı olarak Yenikapı Bölgesinin tsunami etkilerine karşı hasar görebilirlik analizi yapılması yararlıdır. Bu çalışmada, tsunami etkisi altında hasar görebilirlik analizi için yeni bir yöntem Yenikapı bölgesine uygulanarak önerilmiştir. Çalışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) ve Deniz Kuvvetleri verileri girdi olarak kullanılmış ve yüksek çözünürlüklü bir model oluşturulmuştur. Yüksek çözünürlüklü sayısal tsunami modellemesi için çalışma alanına ait batimetri ve topografya veri tabanları kullanılmıştır. Deterministik olarak belirlenmiş en kötü durum senaryolarına ait tsunami parametreleri, sayısal tsunami modeli NAMI DANCE benzetimleriyle hesaplanmıştır. Hasar görebilirlik parametreleri, konum nedeniyle hasar görebilirlik ve tahliye esnekliği olarak iki gruba ayrılmıştır. Oluşturulan bu parametreler CBS tabanlı Çok Ölçütlü Karar Analizi (ÇÖKA) kullanarak üretilmiş ve incelenmiştir. Metropolitan kullanım şekli, jeoloji, denizden yükseklik ve kıyı şeridinden uzaklık katmanlarından hasar görebilirlik haritası; eğim, düz alana mesafe, binalara olan uzaklık ve yol ağına olan uzaklık katmanlarından tahliye esnekliği haritası üretilmiştir. Tsunami tehlike haritaları, tsunami kaynaklı su yüksekliği, hasar görebilirlik ve tahliye esnekliği haritalarını ilişkilendiren yeni bir denklemde hesaplanarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
İstanbul is a mega city with its various coastal utilities located at the northern coast of the Sea of Marmara. At Yenikapı, there are critical vulnerable coastal utilities, structures and active metropolitan life. Fishery ports, commercial ports, small craft harbors, passenger terminals of intercity maritime transportation, water front commercial and/or recreational structures with residential/commercial areas and public utility areas are some examples of coastal utilization which are vulnerable against marine disasters. Therefore, tsunami vulnerability of Yenikapı region is an important issue of İstanbul. In this study, a new methodology of hazard analysis for areas under tsunami attack is proposed, where Yenikapı region is chosen for a case study. Available datasets of İstanbul Metropolitan Municipality (IMM) and Turkish Navy are used as inputs for high resolution GIS-based MCDA assessment of tsunami hazard in Yenikapı. Bathymetry and topography database is used for high resolution tsunami numerical modeling where the tsunami parameters from deterministically defined worst case scenarios are computed from simulations using tsunami numerical model NAMI DANCE. In order to define tsunami vulnerability of the region, two aspects vulnerability at location and evacuation resilience maps were created using AHP method of MCDA. Vulnerability map is composed of metropolitan use, geology, elevation, and distance from shoreline layers, whereas the evacuation resilience layer is formed by slope, distance within flat areas, distance to buildings and distance to road networks layers. The tsunami hazard map is then computed by proposed new relation which uses flow depth map, vulnerability at location map and evacuation resilience maps.