H2O/ D2O karışımlarındaki D2O'nun suyun kimyasal kayması üzerine olan etkisinin NMR yoluyla incelenmesi
Observing the effect of D2O on chemical shift of water in the N2O/D2O mixtures by NMR
  1. Tez No: 377369
  2. Yazar: MAHİR ÖZGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL ERTEKİN BİNBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada amaç kontrollü bir şekilde oranları değiştirilerek hazırlanmış D2O- H2O çözeltilerinde D2O oranının, suya ait pikin kimyasal kayma değeri üzerindeki etkisini incelemektir. Kimyasal moleküllerin NMR incelemelerinde D2O'nun çözücü olarak kullanıldığı gayet iyi bilinmektedir. Bu çalışmada saf D2O ve çeşitli oranlarda H2O içeren H2O / D2O karışımlarının proton NMR incelemesi yapıldı.. Ölçümler, 400 MHz AVANCE BRUKER NMR spektrometresi kullanılarak gerçekleştirildi. Ölçüm için, D2O' dan 1 mL alınarak 5 mm çapındaki NMR tüpüne kondu. Her bir sıcaklık değişiminde, numunenin sıcaklığının kararlı hale gelmesi için 15 dakika beklendi. Sonuç olarak elde edilen datalar H2O - D2O karışımlarında D2O oranının suyun kimyasal kayması üzerinde etkili olduğun ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of D2O's ratio that was prepared by varying the ratio in a controlled manner of D2O/H2O solution, on chemical shifts of the peaks of water. It's well known that D2O is a good solvent in investigation of chemical molecules with NMR. In this study pure D2O and variety of H2O / D2O mixtures was examined by proton NMR. Measurements were carried out using a 400 MHz AVANCE BRUKER NMR spectrometer. 1 mL taked from D2O and put in NMR tube with 5 mm diameter for NMR measurement. 15 minutes are waited for coming stable status of sample temperature in every temperature change. As a result, the received data show that the ratio of D2O in the mixture of H2O / D2O is effective on the chemical shift of water.