Aromatik amin ilaçların reaktif metabolitlerinin proteinlerde oluşturduğu hasara karşı, mentha longıfolıa bitkisinin koruyucu etkisinin araştırılması
The protective effect of mentha longifolia against reactive metabolites that damage proteins derivied from aromatic amines
- Tez No: 377378
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Aromatik amin içeren ilaçların insanlarda aril radikallerine dönüştüğü, daha sonra bu radikallerin myeloperoksidaz (MPO)/H2O2 metabolizması aracılığıyla bir protein radikali oluşturduğunu ve bu durumun da yan etki olarak agranülositosis (nötrofil azalması) denilen hastalıkla ilişkili olduğu bilinmektedir. Antiaritmik hastalıkların tedavisinde kullanılan prokainamid, ameliyat sonrası hastalarda ya da kardiyak aritmilerin uzun süreli bakım tedavilerinde kullanılan bir ilaçtır. Aromatik amin içeren ilaçların kullanımı sırasında agranülositosis hastalığı meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasında, prokainamid ilacının diazonyum tuzunun meydana getirdiği aril radikallerinin, Mentha longifolia bitkisinin metanol ekstraktı ve uçucu yağı ile söndürme etkisi araştırıldı. Bu amaçla karbon merkezli aril radikali oluşturup, DNA kesimine neden olduğu bilinen 4-kloro-2-nitro tetrafloroborat model olarak seçildi. Ayrıca prokainamid tetrafloroborat tuzu hazırlandı. 4-kloro-2-nitro tetrafloroborat ve prokainamid tetrafloroborat tuzlarından oluşan aril radikallerinin, protein ve DNA'da meydana getirdiği hasarı önlemeye karşı M. longifolia bitkisinin metanol ekstraktı ve uçucu yağının koruyucu etkisi çalışıldı. Serbest-radikal söndürücüler veya temel antioksidantlar olarak davranan bileşiklerin başlıca gruplarından biri olarak bitki fenolikleri oldukça önemli yer tutmaktadır. M. longifolia bitkisinin metanol ekstraktı ve uçucu yağının incelenen toplam fenolik ve flavonoid bileşen miktarının yüksek olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, M. longifolia bitkisinin metanol ekstraktı ve uçucu yağının, protein ve DNA'da oksidatif hasara neden olan karbon merkezli aril radikallerinin etkisini azalttığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aromatic amine-containing drugs in humans is converted to aryl radicals, then these radicals through the metabolism of myeloperoxidase (MPO) / H2O2 forms a protein radical. This condition as a side effect associated with the disease called agranulocytosis (decrease of neutrophils). Procainamide is a drug used in treatment of antiarrhythmics. This drug is used for the treatment in patients after surgery or long-term care of cardiac arrhythmias. The use of aromatic amine-containing drugs by patients cause agranulocytosis disease. In this thesis, we have investigated the scavenging effect of methanol extract and essential oils of Mentha longifolia on the diazonium salt of the drug procainamide induced aryl radicals. For this purpose, 4-chloro-2-nitro tetrafluoroborate was chosen as a model to produce carbon centered aryl radical. This radical known to cause DNA strand breaks. Procainamide tetrafluoroborate salt was also prepared. The protective effect of methanol extract and essential oil of M. longifolia was evaluated against the damage effect of aryl radical which are generated from 4-chloro-2-nitro tetrafluoroborate and procainamide tetrafluoroborate on both protein and DNA. The plant phenolics are major groups of extremely important free-radical compounds that act as antioxidants. The total amount of phenolic and flavonoid compounds were found to be high in the methanol extract and essential oils of M. longifolia. In conclusion, the results indicate that the potency of the carbon- centered aryl radicals to cause DNA strand breaks and oxidative protein damage were attenuated by methanol extract and essential oils of M. longifolia.