Protein temelli yeni bir HPLC kolon dolgu maddesinin hazırlanması ve bazı rasemik bileşiklerin bu kolon üzerinden enantiyomerik rezolüsyonu
The preparation of a new protein column packing material and enantiomeric resolution of some rasemic compounds through this column
  1. Tez No: 377377
  2. Yazar: ÖMER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada protein temelli(CSP-I) ve Pirkle-tip(CSP-II) iki kiral sabit faz sentezlendi. Bu CSP'lerin yapısı elementel analiz ile aydınlatılarak parçacık boyutu SEM ile ölçüldü. Hazırlanan bu CSP'ler 150x4,6 mm ebatlarındaki HPLC kolona dolduruldu. CSP-I üzerinden rasemik formdaki mandelik asit, metil mandelat, epinefrin, propranolol, ibuprofen, naproxen, treonin, α-feniletilamin ve 3-hidroksibütirik asit gibi bazı bileşiklerin rezolüsyonu 100mM pH=6, pH=7, pH=8 fosfat tamponunda 1mL/dk, 1.5mL/dk, 2mL/dk, 2.5mL/dk ve 3mL/dk akış hızlarında çalışıldı. Bu akış hızlarında enantiyomerik olarak ayrılan her bir rasemik bileşik için rezolüsyon sabiti(Rs), ayrılma faktörü(α) gibi kromatografik parametreler hesaplandı. Bu CSP'lerden CSP-I ile enantiyomerik rezolüsyon çalışmalarında daha başarılı sonuçlar elde edildi. CSP-II verileri yeterli kromatografik parametrelere uygun sonuçlarla örtüşmediğinden, CSP-II ile ayırma işlemlerinden vazgeçildi.
Özet (Çeviri)
In this study, protein based(CSP-I) and Pirkle type chiral stationary phases(CSP-II) were synthesized. The structure of this CSPs were enlightened with elemental analysis. The particle size of CSPs were measured by scanning electron microscope(SEM). The prepared CSPs were packed into 150X4.6mm HPLC column. The enantiomeric resolution of some rasemic compounds such as mandelic acid, methyl mandelate, epinephrine, propranolol, α-phenylethylamine and 3-hydroxybutyric acid was employed in 1mL/rpm, 1,5mL/rpm, 2mL/rpm, 2,5mL/rpm, 3mL/rpm flow rate in various pHs such pH=6, pH=7, pH=8 100mM phosphate buffer. Chromatographic parameters such as resolution factor(RS) and selectivity(α) for each rasemic compounds were calculated above conditions in these flow rates and pHs. More successful results were obtained with CSP-I in enantiomeric resolution studies.