Göz içi lens yerleştirilmesi komplikasyonları
  1. Tez No: 37739
  2. Yazar: GÜLTEN SUNGUR (KARATAŞ)
  3. Danışmanlar: DR. TUGAY AKMUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Haziran 1986 ve Aralık 1989 tarihleri arasında, Şişli Etfal Hastanesi Göz Kliniği servisine yatırılan 122 hastanın 130 gözüne göz içi lens implantasyonu yapılmıştır. Olguları mızın 60'ı kadın, 70'i erkek olup, lens yerleştirilen göz lerin 76'smda sağ göze, 54'ünde sol göze yapılmıştır. Preoperatif olarak, dikkatli alınan anamnez ve siste- mik muayenenin yanısıra, görme keskinliği, biyomikroskopik muayene, fundus muayenesi, kornea çapı, gonioskopik tetkik, keratometre ölçümleri ve tansiyon oküler tayinleri yapıldı. Bu süre içerisinde 1 olguda vitreit, toplam 8 olguda dislokasyon, 2 olguda kistoid makula ödemi ve 2 olguda da travmatik dislokasyon, 2 olguda Retina Dekolmanı gözlendi. Takip süremiz içinde olguların % 76'smda görme 5/10 ve daha yüksekti. Elde ettiğimiz sonuçları literatür ile karşılaştırdı ğımızda, sonuçların literatür ile uygunluk gösterdiğini ve sonraki çalışmalarımız için cesaret verici olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Complications in lens implantation: Intraocular lens implantation is the most valid technique in aphakic rehabilitation recently. The results of the 130 cases, of posterior chamber ciliary sulcus lenses and anterior chamber lenses implanted since 1986, are presented in this study. We observed that the useful visual acuity (0,5-1.00) was % 76, and the serious complications were % 1,5. The results were compared with the literatüre.