Epiretinal membran olgularında pars plana vitrektomi sonuçlarımız
Our results of pars plana vi̇trectomy of epiretinal membranes
- Tez No: 806005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ARDAGİL AKÇAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ. Primer ve sekonder epiretinal membran (ERM) nedeniyle pars plana vitrektomi (PPV) yapılan hastalarda fonksiyonel ve anatomik sonuçları görmek, sonuçları etkileyen prognostik faktörleri saptamak ve sonuçları literatürle karşılaştırmak. YÖNTEM. Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışma, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Epiretinal membran tanısıyla takip edilen ve Eylül 2011 ile Temmuz 2014 tarihleri arasında PPV yapılan 50 hastanın 51 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların kayıtlı dosyalarından yaş, cinsiyet, sistemik ve oküler hastalıkları, şikayetleri, takip süreleri, ameliyat öncesi (AÖ) ve sonrası (AS) en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EDGK), biyomikroskopik ve fundus muayene bulguları, uygulanan cerrahi yöntemler ve AS komplikasyonlar kaydedildi. Herhangi bir oküler hastalığa bağlı oluşmayan epiretinal membranlar primer (grup 1), başka bir hastalığa bağlı oluşan epiretinal membranlar sekonder (grup 2) olarak gruplandırıldı. Ameliyat öncesi ve ameliyattan sonraki 1. gün, 1. ay, 6. ay, 1. yıl ve 2.yıldaki optik koherans tomografide (OKT) merkezi makula kalınlığı (MMK) ve fovea kontürü (FK) değerlendirildi, görme keskinlikleri ve göz içi basınçları (GİB) kaydedildi. Düzeltilmiş görme keskinliğinde artış fonksiyonel başarı, OKT bulgularının gerilemesi, fovea kontürünün düzgünlüğü ve tekrarlamaması anatomik başarı olarak belirlendi. Görme keskinliği Snellen eşeli ile ölçüldü. Cerrahi sırasında tüm hastalara 3 port PPV yapıldı. Kırk sekiz gözde (%94,1) iç limitan membran (ILM) soyuldu. Tüm gözlerde ERM'nin görünürlüğünün artırılması için tripan mavisi (TM), ILM soyulan gözlerde ILM görünürlüğünün artırılması için brillant mavisi (BM) kullanıldı. Ameliyat sonrası tamponad olarak 14 gözde (%27,5) SF6, 4 gözde (%7,8) C3F8 gazı kullanıldı, 33 göz (%64,7) hava ile bırakıldı. Verilerin analizinde SPSS 22,0 programı kullanıldı, p değerinin 0.05'in altında olması anlamlı kabul edildi. BULGULAR. Çalışmaya katılan hastaların 25'i kadın (%50), 25'i erkek (% 50), yaş ortalaması 69,5±9,6 idi. Otuz iki göz (% 62,7) primer ERM grubunda yer alırken; 19 göz (%37,3) sekonder ERM sınıfına dahil edildi. Primer ERM (grup 1)'de AÖ ortalama EDGK 0,19±0,11 iken sekonder ERM (grup 2)'de AÖ ortalama EDGK 0,13±0,11 olarak bulundu. Primer grupta AÖ EDGK anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,025). AS grup 1'de 2. yıl sonunda EDGK 0,47±0,32 iken grup 2 'de 2. yıl sonunda EDGK 0,42±0,32 olarak bulundu. Kontrollerde iki grupta da EDGK'de AÖ döneme göre anlamlı artış bulundu ancak nihai görme keskinlikleri açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p=0,669) Grup 1'de AÖ MMK 379 ±112,1 μ İken grup 2'de AÖ MMK 430,7± 131,0 μ idi. Sekonder grupta AÖ MMK daha yüksekti ancak aralarındaki fark anlamlı değildi (p=0,173). AS 2. yılda vii grup 1'de ortalama MMK 264,9 ± 105,0 μ iken grup 2'de 211,1 ± 94,5 μ idi. AS her iki grupta da AÖ döneme göre MMK'de anlamlı düşüş saptandı, sekonder grupta düşüş daha hızlı idi ancak nihai MMK açısından iki grup arasında fark yoktu (p=0,212). Otuz beş gözde (%68,6) sadece PPV uygulanırken, 8 gözde (%15,7) aynı seansta PPV'ye ek olarak fakoemülsifikasyon (Fako) ile katarakt ekstraksiyonu ve göz içi lens (GİL) yerleştirilmesi yapılmıştır. Ameliyat sırasında yırtık saptanan 10 göze (%19) ilave argon lazer fotokoagülasyon yapılmıştır 10 göze (%19,6) ameliyattan sonra 6 ay içinde, 6 göze (%11,8) ameliyattan 6 ay sonraki dönemde katarakt ameliyatı yapıldı. AS 1 gözde (%2) vitre içi hemoraji (VİH), 1 gözde (%2) retina dekolmanı (RD), 1 gözde (%2) koroidal neovasküler membran (KNVM), 1 gözde (%2) glokom, 1 gözde (%2) İrvine Gass sendromu gelişti. Hiçbir hastada nüks izlenmedi. SONUÇ. Epiretinal membran tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemlerle istenilen anatomik ve fonksiyonel başarıya ulaşılmaktadır. Görme keskinliği çok düşmeden yapılan erken cerrahilerde prognoz daha iyidir. Primer ve sekonder epiretinal membran grubu arasında nihai sonuçlar açısından anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. The aim of the current study was to assess the anatomic and functional outcomes in patients who underwent PPV due to primary and secondary ERM, to determine the prognostic factors affecting the results and to compare the results with literature. METHODS. The study was designed as retrospectively and conducted in Istanbul Medeniyet Universtity Goztepe Training and Research Hospital, Department of Ophthalmology. Fifty-one eyes of 50 patients were included in the study followed up at our retinal department and operated with the diagnosis of ERM between September 2011and July 2014. Patients age, sex, ocular and systemic disease history, clinical symptoms, follow-up period, preoperative and postoperative best corrected visual acuity (BCVA), slit-lamp and fundus examination findings, surgical procedures, intraoperative and postoperative Complications were recorded from enrolled file. Epiretinal membranes not induced any ocular disease were classified as primary (group 1) and induced secondary to another disease were classified as secondary epiretinal membranes (group 2). Preoperative and postoperatively first day, 1 months, 6 months, 1 year and second year central macular thickness (CMT) and foveal contour (FC) were evaluated in optical coherence tomography (OCT), visual acuity and intraocular pressure (IOP) were recorded. Increase in best corrected visual acuity was defined as functional success, decline of the OCT findings, regularity of foveal contour was defined as anatomical success. Visual acuity was measured with Snellen chart. Three-port pars plana vitrectomy (PPV) was performed to all patients during surgery. inner limiting membrane (ILM) was peeled in 48 eyes (%94,1). Trypan blue (TB) was used to increase the visibility of the ERM in all eyes, brillant blue (BB) was used to increase visibility of the ILM in ILM peeling eyes. In 14 eyes (27.5%) SF6, in 4 eyes (7.8%) C3F8 and in 33 eyes (64.7%) air was used as postoperative tamponade. SPSS 22.0 software was used to analyze the data, p-value less than 0.05 was considered as significant. RESULTS. Twent-five of the patients(50%) were male and 25 (50%) were female. The average age was 69,5±9,6. Thirty-two eyes (62.7%) was in primary ERM group; 19 eyes (37.3%) were included in the secondary ERM group. Mean preoperative BCVA was 0.19 ± 0.11 in primary ERM (group 1) and 0.13 ± 0.11 in secondary ERM (group 2). A It was significantly higher in primary group (p = 0.025). At the end of the second year mean BCVA was 0.47 ± 0.32 in group 1 and 0.42 ± 0.32 in group 2. In both groups there were ix significantly increase compared with preoperative BCVA, but there was no significant difference between the groups in terms of the final visual acuity (p = 0.669). Preoperative CMT was found to be 379 ± 112.1 μ in group 1 and 430.7 ± 131.0 μ in group 2. CMT was higher in secondary group, but the difference was not significant (p = 0.173). The mean CMT declined to 264.9 ± 105.0 μ in group 1 and 211,1 ± 94,5μ in group 2 in the second year follow-up. There were significantly decline in both groups acoording to preoperative periods and it was faster in secondary group but but there was no difference between the two groups in terms of final CMT (p = 0.212). ). Thirty-five eyes (68.6%) were underwent only PPV, in 8 eyes (15.7%) cataract extraction with phacoemulsification (Phaco) and and intraocular lens (IOL) implantation was performed in addition ppv in the same session. Argon laser photocoagulation was performed Intraoperatively in 10 eyes (%19) with retinal tears. 10 eyes (19.6%) within 6 months after surgery and 6 eyes (11,8%) in the next period of 6 months after surgery were underwent cataract surgery. There were 1 (2%), vitreous hemorrhage (VIH), 1 (2%), retinal detachment (RD), 1 (2%) choroidal neovascular membrane (CNVM), 1 (2%), glaucoma, 1 (% 2) Irvine Gass syndrome as complications. No recurrence was observed in any patient. CONCLUSION. Epiretinal membrane surgery performed in our clinic leads to satisfying anatomical and functional outcomes. Prognosis of early surgery performed without visual acuity reduction is better. There is no significant difference in the final results of the primary and secondary epiretinal membrane groups