Özel fonksiyonlar yardımıyla sinyal analizi
Signal analysis via special functions
  1. Tez No: 377396
  2. Yazar: ÖZLEM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİDAN KOÇAK, YRD. DOÇ. DR. EMRE EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada zaman domeninde dalga kılavuzu problemi göz önüne alınmış ve analitik bir yöntem olan Elektromanyetik Teoriye Evrimsel Yaklaşım (EAE) metodu kullanılmıştır. Maxwell denklemlerinin x-y ve z koordinatlarına ayrıştırılması, enine elektrik (TE) ve enine manyetik (TM) dalga biçimleri (modları), çözüm uzayının bazı ve Klein-Gordon denkleminin çözümü üzerine çalışılmıştır. Boş bir dalga kılavuzunda elektromanyetik dalgalarla birlikte yayılan enerji, Airy fonksiyonları türünden elde edilmiş ve sonuçlar grafiksel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, time-domain waveguide problem is considered and Evolutionary Approach to Electromagnetics (EAE) which is an analytical method is used. It is studied on decomposition of Maxwell's equations into x-y and z components, transverse electric (TE) and transverse magnetic (TM) wave modes, basis of solution space and solution of Klein-Gordon equation. Energy quantities that propagate together with the electromagnetic waves along a hollow waveguide are obtained via Airy functions and results are shown graphically.