Monge-ampere measures and poletsky-stessin hardy spaces on bounded hyperconvex domains
Monge-ampere ölçümleri ve sinirli hiperkonveks bölgelerde poletsky-stessin hardy uzaylari
- Tez No: 377416
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AYTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında hiperkonveks bölgelerde sürekli ve çoklualtharmonik tükeniş fonksiyonlarınca üretilmiş Poletsky-Stessin Hardy (PS-Hardy) uzayları ele alınmıştır. Çalışmanın ilk kısmında bu uzaylar karmaşık düzlemde analitik bir Jordan eğrisi ile sınırlanmış bölgelerde incelenmiştir. Bu bağlamda sınırlı Monge-Ampère ağırlığı olan ancak bir kompakt küme dışında maksimal olması gerekmeyen tükeniş fonksiyonları tarafından üretilmiş PS-Hardy uzaylarına odaklanılmıştır. Bu seçim klasik Hardy uzaylarının içinde yeni Banach uzayları vermektedir. PS-Hardy uzayları sınır değerleri üzerinden karakterize edilip, birim disk durumuna benzer şekilde çarpanlara ayırma sonuçları elde edilmiştir. Fonksiyonel analiz teknikleri kullanılarak sınırda sürekli holomorf fonksiyonlar cebirinin PS-Hardy uzayları içerisinde yoğun olduğu kanıtlanmıştır. Buna ek olarak PS-Hardy uzayları üzerinde tanımlı holomorf sembollü bileşke operatörleri incelenmiş ve klasik durumdan farklı olarak PS-Hardy uzayları üzerinde tüm bileşke operatörlerinin sınırlı olmadığı görülmüştür. İkinci kısımda PS-Hardy uzayları polidisk, karmaşık elipsoit ve mutlak konveks bölgelerde çalışılmıştır. Karmaşık elipsoit durumunda ışınsal sınır değerlerinin varlığı kanıtlanmış ve sonrasında Stein'a ait klasik bir metot kullanılarak sınır değerlerinin makbul yaklaşım bölgelerindeki varlığı gösterilmiştir. Bu metodun bir uygulaması olarak polinomların elipsoit üzerindeki PS-Hardy uzaylarında yoğun olduğu gösterilmiştir. Son olarak çok değişkende hiperkonveks bölgelerde PS-Hardy uzayları üzerindeki bileşke operatörleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we consider Poletsky-Stessin Hardy (PS-Hardy) spaces that are generated by continuous, plurisubharmonic exhaustion functions on hyperconvex domains. In the rst part of this study we examine these spaces on domains in the complex plane that are bounded by an analytic Jordan curve. In this setting we focus on PS-Hardy spaces generated by exhaustion functions that have nite Monge-Ampre mass but are not necessarily maximal outside of a compact set. This choice gives us new Banach spaces strictly contained in classical Hardy spaces. We characterize PS-Hardy spaces through their boundary values and we show factorization results analogous to unit disc case. Using functional analysis techniques we prove that the algebra of holomorphic functions which are continuous on the boundary are dense in PS-Hardy spaces. Moreover, we consider the composition operators with holomorphic symbols acting on PS-Hardy spaces and show that contrary to classical case, not all composition operators are bounded on PS-Hardy spaces. In the second part, we study PS-Hardy spaces on polydisc, complex ellipsoid and on strongly convex domains. On complex ellipsoid case, we prove the existence of radial boundary values and then by applying a classical method given by Stein we show the existence of boundary values along admissible approach regions. As an application of this method , we also obtain that polynomials are dense in PS-Hardy spaces on complex ellipsoids. Lastly, we examine the boundedness of composition operators on PS-Hardy spaces on hyperconvex domains in several variables.