A framework for economic analysis of network architectures
Ağ mimarilerinin ekonomik analizi için çerçeve
- Tez No: 719460
- Danışmanlar: PROF. DR. ARJAN DURRESI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Purdue University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez öncelikle Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) mimarisindeki iki araştırma alanından son teknoloji çalışmalarını inceler ve özetler: (i) kontrol düzleminin ölçeklenebilirliği ve (ii) Hizmet Kalitesi (QoS) ile ilgili problemler. Ayrıca, daha fazla ölçeklendirilebilir SDN kontrol düzlemleri ve SDN ağlarında daha iyi ve eksiksiz QoS yeterlilikleri için ele alınması gereken potansiyel zorlukları ve açık sorunları da ana hatlarıyla belirtir. Tez ikinci bir husus olarak otonom sistemler arası hizmet kalitesi (inter-AS QoS) garantili bir yönlendirme yaklaşımı ile birlikte hiyerarşik bir SDN tasarımı sunar. Bu tasarım, kontrol düzleminin ölçeklenebilirlik sorunları ve SDN de ki inter-AS QoS yönlendirme felsefelerinin gizlilik kaygılarını ele alır. SDN de ki kontrol düzlemi ölçeklenebilirlik problemlerinin köklerini araştırdıktan sonra, bu tez SDN de kontrol düzlemi ölçeklenebilirliğini nicel olarak değerlendirmek için bir metrik önerir. Daha sonra, tez ağ mimarilerinin ve tasarımlarının ekonomik analizi için genel çerçeve sunmaktadır. Bu amaçla, bir ağın Sermaye Harcamalarını (CAPEX) ve Operasyonel Harcamalarını (OPEX) hesaplamak için matematiksel modeller sunmanın yani sıra, bu tez, SDN mimarisinin bir hizmet için birim maliyet ve yeni bir hizmet sunmanın maliyeti açılarından MPLS mimarisine kıyasla nasıl bir performans gösterdiğini değerlendirmek icin iki metrik tanımlar ve kullanır: Birim Servis Maliyeti Ölçeklenebilirliği ve Servis Maliyeti. Ayrıca, bu tez, SDN ortamında QoS talepli bir servis isteği için, hem servis sağlayıcıların hem de müşterilerin faydalarını en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen en uygun fiyatlandırma seması sunarak, servisler için en uygun nihai fiyatlandırma problemini incelemektedir. Son olarak, bu tez, farklı SDN kontrol düzlem modellerinde arızaların ekonomik etkilerinin incelenmesinin yani sıra, programlanabilir ağ mimarilerinin (diğer bir değişle SDN), arızalar durumunda geleneksel ağ mimarilerine (diğer bir değişle MPLS) kıyasla ağ ekonomisini nasıl etkilediğini araştırır.
Özet (Çeviri)
This thesis firstly surveys and summarizes the state-of-the-art studies from two research areas in Software Defined Networking (SDN) architecture: (i) control plane scalability and (ii) Quality of Service (QoS)-related problems. It also outlines the potential challenges and open problems that need to be addressed further for more scalable SDN control planes and better and complete QoS abilities in SDN networks. The thesis secondly presents a hierarchical SDN design along with an inter-AS QoS-guaranteed routing approach. This design addresses the scalability problems of control plane and privacy concerns of inter-AS QoS routing philosophies in SDN. After exploring the roots of control plane scalability problems in SDN, the thesis then proposes a metric to quantitatively evaluate the control plane scalability in SDN. Later, the thesis presents a general framework for economic analysis of network architectures and designs. To this end, the thesis defines and utilizes two metrics, Unit Service Cost Scalability and Cost-to-Service, to evaluate how SDN architecture performs compared to MPLS architecture in terms of unit cost for a service and cost of introducing a new service along with giving mathematical models to calculate Capital Expenditures (CAPEX) and Operational Expenditures (OPEX) of a network. Moreover, the thesis studies the problem of optimal final pricing for services by proposing an optimal pricing scheme for a service request with QoS in SDN environment while aiming to maximize benefits of both service providers and customers. Finally, the thesis investigates how programmable network architectures, i.e. SDN, affect the network economics compared to traditional network architectures, i.e. MPLS, in case of failures along with exploring the economic impact of failures in different SDN control plane models.