Ab çevre müktesebatı kapsamında Karadeniz bölgesindeki belediyelerin çevre mevzuatına uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the adoption of the Black Sea region of municipal environmental legistation under the environmental acquis communitaire
- Tez No: 377457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KULEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye'nin AB'ye adaylık statüsü verilmesi hakkındaki karar ile başlayan AB katılım süreci, bir takım önemli reformların yapılması sorumluluğunu beraberinde getirmiştir. Birliğe üye olmanın şartlarından biri, aday ülkelerin ulusal mevzuatının AB mevzuatına uyumlaştırılmasıdır. Çevre sektörünün uyumlaştırma süreci sadece çevre mevzuatın uyumlaştırılması, uygulanması, gereken yaptırımların cezaların uygulanmasını değil, kurumsal yapının yeniden yapılandırılmasını da içermektedir. Bu çalışmada; Türk Çevre Mevzuatında yapılan ve yapılması gereken değişikliklerin Karadeniz Bölgesi yerel yönetimlerce anlaşılabilirliği incelenmiştir. Bu mevzuatın getirdiği yetki ve sorumluluklar doğrultusunda söz konusu belediyelerin kurumsal kapasiteleri değerlendirilmiştir. Tez çalışmasında öncelikli olarak AB uyum sürecinde değişiklik yapılan yönetmeliklerin tespit edilmesi değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca, AB Çevre Müktesebatı kapsamında uyumlaştırılan mevzuatın yerel yönetimler açısından uygulanabilirliği ve uygulanması için gerekli mali, ekonomik, teknik personel ve idari sorumluluk, çevresel kaynaklarının durumu belirlenmeye çalışılmıştır. Tezde yer alan anket çalışması kapsamında 37 adet soru sorulmuş, 28 adet yönetmelik incelenmiş il ve ilçe yerel yönetimleri açısından değerlendirilmiştir. Anket çalışmamız Karadeniz Bölgesindeki il ve ilçeleri kapsayacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak; hareketli bir hedef olan AB çevre müktesebatı uyumu hedefi, Karadeniz Bölgesinde yer alan belediyeler için mevcut idari ve mali kaynaklar doğrultusunda şu an için planlama aşamasından öteye gidemediği, tam uyumun sağlanmasının uzun vadede ancak olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's EU candidate status, starting with the decision on granting EU accession process has brought the responsibility for a number of important reforms. One of the requirements for becoming a member of the Union is the harmonization of candidate countries' national legislation with the EU directives. The harmonization process of the environmental sector is not only on the harmonization of environment legislation but also the implementation of required sanctions and penalties. Restructuring of the institutional structure is necessary. In this study, the intelligibility of the performed arrangements and required changes in Turkish environmental legislation by the municipalities located in the Black Sea Region was investigated. Institutional capacity of municipalities in the region brought in line with the powers and responsibilities of these laws was evaluated. In this study, regulations, which were revised with the purpose of EU harmonization, were detected. Within the scope of the Environmental Acquis Communitaire, harmonization of municipalities in terms of the applicability of legislation necessary for the implementation of financial, economic, technical staff and administrative responsibilities of state resources was determined. In this thesis, 28 regulations were examined during the survey which contained 37 questions. This questionary was answered by municipalities. Our survey was conducted in the Black Sea Region to include the provinces and districts. As an outcome of this survey it can be concluded that, the existing administrative and financial resources for the municipalities located in the districts and provinces of the Black Sea Region of Turkey, can not go beyond the planning stage at this moment. In the long term full compliance has to be ensured with the Environmental Acquis Communitaire.