Çorum ilinin biyogaz üretim potansiyelinin araştırılması
Investigation of biogas production potential of Çorum province
- Tez No: 377458
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Fosil kaynaklı yakıtların gün geçtikçe mevcut rezervleri ve kaynakların planlı ve programlı bir şekilde kullanılmaması birincil enerji ihtiyacını fosil yakıtlar üzerinden karşılayan dünyamız için alternatif enerji kaynaklarının önemini ortaya çıkarmaktadır. Çorum ili tarımsal üretimin ve tarım arazisinin toplam araziye oranın büyük olduğu bir ildir. Özellikle il merkezinde bulunan yaklaşık 100 yumurta üretim işletmesi ile Çorum ili Türkiye yumurta ihtiyacının % 7,2'sini karşılamaktadır. Çorum'da büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu işletmelerden yıllık üretilen yaş organik atık miktarı 694 572 tondur. Meydana gelen bu atıklar çevre için sorun teĢkil etmektedirler. Oluşan bu atıklar aynı zamanda biyogaz enerjisi için hammadde olabilmektedir. Yapılan çalışma ile Çorum ili merkez ilçesinin 2014 yılı için toplam 94 657,5 ton hayvansal katı atıktan 18 931 500 m3 biyogaz ve 429 744 GJ'luk (17 MTEP) enerji eşitliği hesaplanmıştır. 2039 yılı için canlı hayvan sayısındaki değişimlerin tam olarak belirlenememesinden dolayı hayvansal atıklardan oluşabilecek biyogaz miktarının 2014 yılı ile eşit olduğu kabul edilmiştir. Çöp depolama sahasından oluşabilecek tahmini biyogaz hacmi ise yine Land Gem v.3.02 Simülasyon programından yararlanılarak 2039 yılına kadar oluşabilecek tahmini toplam biyogaz miktarı 354 519 680 m3 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of alternative energy sources has been exposed for the world which is meeting the need of primary energy through fossil fuels, because of the use of existing reserves and sources of fosil fuels without any planning and programming. Çorum is a province that the ratio of agricultural land and agricultural production to total land surface is large. Çorum in where there are about hundred egg production plants by which they supply 7,2% of egg of Turkey's need. Cattle, sheep and poultry farming are carried out in Çorum province. These businesses produce 694572 tons of wet organic wastes annually. These wastes, create environmental problems, are also raw materials for biogas production. In this study, it has estimated that 18931500 m3 of biogas and 429744 GJ (17 MTEP) energy can be produced from 94657,5 tons of animal waste collected from central province of Çorum in 2014.. It is accepted that the biogas production from animal waste in 2039 will be equal to the biogas production in 2014 due to unnown numbers of animals. Biogas production in land-fill area on Çorum by 2039 is estimated as 354 519 680 m3 using Land Gem v.3.02 simulation programme.