Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi ve direktifin Türkiye'de uygulanması
Implementation of the directive in Turkey and The Europan Union Water Framework directive
- Tez No: 301559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER IŞILDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Chemical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Aralık 1999'da gerçekleşen Avrupa Birliği (AB) Helsinki Zirvesi'nde, Türkiye'nin resmi olarak aday ülke statüsünü almasıyla AB uyum süreci başlamış ve 3 Ekim 2005 tarihinde de ilgili AB kurumları ile üyelik müzakereleri başlamıştır. Müzakere çalışmaları 35 konu başlığı altında devam etmektedir. Müzakere konularından biri olan çevre başlığı, uyum çalışması sırasında Türkiye'yi en fazla meşgul etmesi beklenen ve yüksek maliyetli yatırımlar yapılması gereken konulardan birisi durumundadır. Çevre konusunda AB uyum çalışmalarının önemli bir kısmını, AB direktiflerine uyumlu yeni Türk Çevre Mevzuatının çıkarılması oluşturmaktadır. Oluşturulacak yeni mevzuatın en önemli kısmını ise, AB direktiflerinden Su Çerçeve Direktifi (SÇD) ve bu direktif kapsamında yer alan diğer direktiflerin çıkarılması ve uygulanması oluşturmaktadır. AB su çerçeve direktifi; Şubat 1996'da Avrupa'nın su politikasının ne olması gerektiği konusunda Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler düşünce birliğine varmış ve tüm su kaynaklarının bütünleşik bir yaklaşımla ele alınmasını benimsemişlerdir, aynı zamanda yeni yaklaşımları da içeren SÇD 23 Ekim 2000 tarih ve 2000/60/EC sayı ile yürürlüğe girmiştir. Avrupa Parlamentosu ve Konseyi tarafından 18 Temmuz 2000 tarihinde imzalanan Su Çerçeve Direktifinin, AB'ne üye ve aday ülkelerce uygulama zorunluluğu bulunmaktadır. Direktifin amacı, 2015 yılına kadar (üye ülkeler için) bütün su kaynaklarının, kimyasal ve ekolojik açıdan iyi duruma ulaştırılmasıdır. AB 21Aralık 2009 tarihinde Brüksel' de gerçekleştirilen Hükümetler arası Katılım Konferansının 8. Toplantısın da Ankara, AB müktesebatı kapsamındaki 35 müzakere başlığının on ikincisi olarak Çevre faslı açılmıştır. AB Su Çerçeve Direktifi Çevre faslının en önemli ve zor konularından birisidir. SÇD' in uygulanabilmesi için Türkiye'de, nehir havza bölgeleri oluşturulmalı, su kalitesi ile ilgili bütün kurumların işbirliği içerisinde çalışılarak Nehir Havza Yönetim Planları oluşturulmalıdır. SÇD' de belirtilen direktiflere uyumlu yeni mevzuatın oluşturulması, uluslararası havzalarla ilgili olarak komşu ülkelerle ortak çalışılması, uygulama maliyetinin elde edilmesi ve uygulama adımlarının yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the EU Summit (European Council) which was realized in Helsinki in 1999, EU officially accepted Turkey?s candidacy, at the same time EU adaptation process started. In 3 October 2005 membership negatiations started with related EU Institutions. Efforts on negotiations have been continuing under 35 topics. One of them is environment which will cause Turkey to challenge most and also it is one of the topic that will need investments requiring higher costs. About environment topic, forming of Turkish Environment Legislations which comply with EU directives generates most parts of the EU integration. Forming and implementing of Water Framework Directive (One Of the EU directive) and other directives under scope of this directive, generates the most important part of the new Turkish legislation. EU water framework directive: in February 1996, European Comission, European Parliment and Member States agreed on ?water policy of Europe? and adopted handling of all water resources with an integration approach. At the same time, 2000/60/EC - Water Framework directive (WFD) which includes new approaches entered into force in 23 October 2000. In 18 July 2000, Water Framework Directive was signed by European Parliment and European Council so that implementing this directive is obligatory by all member states. Aim of this directive is, reaching of all water resources to better status (for Member States) in aspect of chemical and ecology. At the 8th meeting of Intergovernmental participation program which was realized in 21 December 2009 in Brussels, 12th topic of the 35 negotiations topics that is called as environment chapter has been opened under scope of EU acquis. EU Water Framework Directive is one of the most important and difficult topic of the environment chapter. In order to implement of WFD in Turkey; River Basin areas have to be formed, and by working in co-operation of all institutions about water quality River Basin Management Plans have to be formed. Forming of new legislation comply with directives stated at WFD, working in co-operation with neighbour countries about international basins, getting implementing cost and determination of implemetation steps are required.