Bir beyaz eşya fabrikasının kojenerasyon sistemi ile enerji verimliliği ve ekonomik analizi
Energy efficiency and economic analysis of a white goods factory with cogeneration system
- Tez No: 935649
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kojenerasyon, elektrik ve ısının eş zamanlı üretimini sağlayan bir enerji yönetim sistemidir. Bu sistemler, enerjinin verimli kullanılmasının hedefleyerek hem ekonomik hem de çevresel faydalar sunar. Geleneksel yöntemlere kıyasla enerji tasarrufu ve çevre dostu bir çözüm olarak öne çıkan kojenerasyon, yatırımın geri dönüş süresi ve yıllık amortisman bedeli gibi ekonomik parametrelerle de analiz edilmektedir. Bu çalışmada, dizel yakıtlı, doğal gaz yakıtlı ve biyogaz yakıtlı olmak üzere 3 tip sistem üzerine çalışmalar yapılmıştır. Elektrik ihtıyacının ısı ihtiyacına oranının 1'den büyük olması sebebiyle sistemde muhakkak gaz motoru kullanılmalıdır. Gaz motoru kararı verildikten sonra da en uygun yakıtı seçmek ekonomik, çevresel ve verim kıyaslamaları için yüksek önem teşkil etmektedir. Tüm sistemler üzerinde yapılan analizler sonucunda en uygun sistemin doğal gaz yakıtlı MTU 8V4000 L63 motoru kullanılarak kurulan kojenerasyon sistemi olduğu görülmüştür. Sistemin toplam kurulum maliyeti ve yıllık işletme giderler dikkate alınarak yapılan analizler sonucunda, yıllık amortisman bedelinin 2.300.754,7 ₺ olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sistemin toplam yatırım maliyeti doğrultusunda hesaplanan geri ödeme süresi 2,78 yıl olarak bulunmuştur. Bu durum, kojenerasyon sisteminin kısa vadede yatırımcısına ekonomik kazanç sağlayabileceğini göstermektedir. Kojenerasyon sistemlerinin ekonomik avantajlarının yanı sıra çevresel etkiler de dikkate alınmıştır. Geleneksel enerji üretim sistemelerine kıyasla daha düşük karbon salınımı ve enerji kayıpları sunan bu sistem, sürdürülebilir bir enerji yönetim stratejisi olarak değerlendirilmektedir. Sistemin çevresel analizi, karbondioksit emisyonlarındaki azalma ve enerji verimliliğindeki artış üzerinden yapılmıştır. Sonuç olarak, analiz edilen ve seçilen kojenerasyon sistemi hem ekonomik hem de çevresel açıdan önemli avantajlar sunmaktadır. Geri ödeme süresinin kısa olması ve amortisman maliyetlerinin sürdürülebilir bir düzeyde bulunması, sistemin yatırımcılar için cazip bir seçenek olmasını sağlamaktadır. Bu çalışma, kojenerasyon sistemlerinin enerji verimliliği ve çevresel etkilerini inceleyen gelecekteki araştırmalara referans teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
Cogeneration is an energy management system that enables the simultaneous production of electricity and heat. These systems aim to utilize energy efficiently, offering both economic and enviromental benefits. Compared to traditional methods, cogeneration stands out as an energy saving and enviromentally friendly solution, analyzed through economic parameters such as payback period and annual depreciation cost. In this study, research has been conducted on three types of systems: diesel fueled, natural gas fueled and biogas fueled. Since the ratio of electricity demand to heat demand greater than 1, the use of a gas engine in system essential. Once the decision to use a gas engine is made, selecting the most suitable fuel becomes crucial for economic, enviromental and efficiency comparison. As a result of the analysis made on all systems, it was found that the most suitable system was the cogeneration system established using the natural gas fueled MTU 8V4000 L63 engine. Based on the analysis, considering the total installation cost and annual operating expenses, the annual depreciation cost was calculated as 2.300.754,7 ₺. Furthermore, the payback period fort he system, derived from the total investment cost, was determined tob e 2,78 years. This indicates that the cogeneration system can provide economic benefits to investors in the short term. In addition to the economic advantages, the enviromental impacts of cogeneration systems were also considered. Offering lower carbon emissions and reduced energy losses compared to traditional energy production system, this system is regarded as a sustainable energy management strategy. The enviromental analysis oft he system focused on the reduction in carbon dioxide emissions and the improvement in energy efficiency. In conclusion, the analyzed choosen cogeneration system provides significant economic and enviromental advantages. The short payback period and sustainable level of depreciation costs make the system an attractive option for investors. This study can serve as a reference for future research examining the energy efficiency and enviromental impacts of cogenerations systems.