Kastamonu atıksu arıtma tesisi solar çamur kurutma sisteminin incelenmesi ve bertaraf önerileri
Investigation of Kastamonu wastewater treatment plant solar sludge drying system and disposal recommendations
  1. Tez No: 814210
  2. Yazar: ALPER ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET DEĞERMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Kastamonu ili merkezinde yer alan evsel nitelikli atıksu arıtma tesisinden çıkan atık ham çamurun solar kurutma ünitesindeki kuruma verimliliği değerlendirilmiş ve kurutulan çamurun bertarafı ile ilgili çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Yapılan çalışmalarda solar çamur kurutma ünitesinin devreye alınması ile başlayan 9 aylık işletme süresi boyunca, solar çamur kurutma ünitesinin performansı incelenmiştir. Bu süreç boyunca hava sıcaklıkları, güneş radyasyon miktarları, çamur örtü yükseklikleri, biyogaz motorlarında elde edilen atık ısının solar ünite ve hollerde değerlendirilmesi ile ilgili veriler ve kurutulan çamurun laboratuvar analiz değerleri incelenmiştir. Özellikle yaz aylarında atık ısı kullanımı olmadan da %90 kuruluk oranlarının sağlandığı fakat kış aylarında ortalama kuruluk oranlarının düştüğü gözlemlenmiştir. Kastamonu ili ve tesis yerleşim yeri göz önüne alınarak çıkan kuru çamurun bertarafı ile ilgili çözüm önerileri açıklanmış ve kısa, orta, uzun vadeli çözüm seçenekleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucu en uygun seçeneğin çamurun kompostlaştırılması ve son ürün olarak çıkan çamurun tarımda kullanılması olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the drying efficiency of the waste water sludge coming out of the domestic wastewater treatment plant in the center district of Kastamonu province was evaluated in the solar drying unit and solution suggestions were put forward for the disposal of the dried sludge. In the studies, the performance of the solar sludge drying unit was examined during the 9-month operating period, which started with the commissioning of the solar sludge drying unit. During this process, air temperatures, solar radiation values, sludge cover heights, data on the evaluation of waste heat from biogas engines in the solar unit and halls, and laboratory analysis values of the dried sludge were examined. It has been observed that 90% dry matter rates are achieved without the use of waste heat, especially in summer, but the average dry matter rate decreases in winter months. Considering Kastamonu province and facility location, solution suggestions for the disposal of dry sludge were explained and short, medium and long-term solution options were evaluated. As a result of the study, it was revealed that the most suitable option is composting the sludge and using the sludge as the final product in agriculture.