Üretrit etkeni olan anaerop bakteriler
  1. Tez No: 37746
  2. Yazar: MOHSEN RAHBAR DADBAKHSH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEM ANĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Cinsel temasla bulaşan hastalıklar gonokoksik üretrit (GÜ) ve nongonokoksik üretrit (NGÜ) olarak ikiye ayrılmaktadır. Bilindiği gibi, NGÜ olgularının yarısından fazlasına Chlamydia ve üreaplasma, diğer bir kısmına anaerop bakteriler etken olabilmektedir. Bu sebepten dolayı 120 üretritli ve 10 üretriti olma yan erkek hastada üretra salgısı alınarak anaerop bak teriler yönünden incelenmiştir. Üretritli 10 hastadan 7` sinde peptostreptokok- lar» 2` sinde Bacteroides cinsinden bakteriler ve l'inde Fusobacterium cinsinden bakteri izole edilmiştir. Bu 10 hastadan- sadece üçünde diğer ÎSGÜ etkenleri bulunmuş tur, yedisinde ise NGÜ'ye neden olan anaerop bakteriler dışında başka bir etken bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
- 31 - SuWtiARY Sexually transmitted infections have been inves tigated under two categorios of gonorrhoeal urethritis (Gü) and Nongonococcal urethritis (NGU)» As far as NGU concerned half of the cases are Chlamydial and infections "by Ureaplasma, for this rea son 12© cases of urethritis and 10 healthy persons have taken under investigation» Among 10 patients with urethritis, 7 of them were found to have infected by Peptostreptococcus, 2 Bacter- oides species and one Fusobacterium species. Among of these 10 patients the other NGÜ cases have not been found» Of the 7 patients beside the anaerolpe bacteria other microorganisms were not isolated»