Çinko borat' ın sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of zinc borate
- Tez No: 377484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; değişik başlatıcılarla hazırlanan çinko borat örneğinin yapısal özellikleri incelenmiştir. Elde edilen ürünün yapısal özellikleri PXRD, FT-IR, UV-VIS-NIR, SEM yöntemleri ile ve ısısal kararlılıkları TGA/DTA tekniği ile analiz edilerek karakterize edilmiştir. Klasik katı hal yöntemi ile çinko sülfat ve borik asit başlatıcıları kullanılarak yüksek saflıkta çinko borat elde edilmiştir. Elde edilen çinko boratın ICDD veri tabanına göre monoklinik yapıdaki Zn3B2O6 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study presented as a MSc. thesis, the structural properties of zinc borate sample prepared by different precursors was comparatively investigated. The structural properties of the product was characterized by PXRD, FT-IR, UV-VIS-NIR, SEM methods and thermal stabilities were analyzed by TGA/DTA technique. High purity zinc borate was obtained from zinc sulfate and boric acid precursors by classical solid state synthesis method. According to ICDD data base, product zinc borate determined in monoclinic structure of Zn3B2O6.