Bazı çinko boratlı bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesize and characterization of some zincborate compounds
  1. Tez No: 176678
  2. Yazar: AYŞE VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalısmasında, bazı çinko boratlı bilesiklerin, mikrodalga enerji ve termal ısıdan yararlanarak katı-hal kimyasal reaksiyonlar yardımıyla sentezlenmesine çalısılmıstır. Mikrodalga enerji kullanarak yapılan sentezlerde baslangıç kimyasalları olarak Zn(NO3 )2.6H2O bilesigi, ayrı ayrı B2O3 ve H3BO3 ile 1' den 6' ya kadar degisen mol oranlarında karıstırılarak 10 dakika süreyle 2.45 GHz' lik mikrodalga enerjiye maruz bırakılmıstır. Bu etkilesimde NO2 gaz çıkısı gözlenmistir. Mikrodalga enerjinin sogurulmasının çok güçlü olmadıgı deneysel gözlemlerde herhangi bir akkorlasma olayının görülmemesi ile açıklanabilir. Ürünlerin XIsınları Kırınımı ( XRD ) desenleri incelendiginde amorf özellikte oldugu ve kristal yapılı herhangi bir çinko boratlı bilesigin olusumuna yeterli sıcaklıga ulasılamadıgı anlasılmıstır. Termal yöntemde ise, çinko kaynagı olarak ZnO bilesigi kullanılmıstır. ZnO bilesigi B2O3 ve H3BO3 ile ayrı ayrı 1' den 6' ya kadar degisen mol oranlarında karıstırılarak kül fırınında 700oC' de 4 saat süreyle katı-hal kimyasal tepkimeye sokulmuslardır. Elde edilen ürünlerin XRD analizleri tahlil edildiginde, ürünlerin iki fazlı bir sisteme ait oldugu bu bilesiklerinde, ZnB4O7 ve Zn3 (BO3)2' ye ait oldukları kanıtlanmıstır. H3BO3 ile 4, 5 ve 6 mol oranlarında yapılan deneylerde Zn B4O7' nin diger durumlarda ise Zn3 (BO3)2' nin daha iyi kristallestigini elde edilen XRD desen siddetlerinden anlasılmıstır. Zn3 (BO3)2 bilesiginin JCPDS kart numarası 74-1099 olup, kristal yapısı monoklinik sisteme aittir. Zn B4O7 bilesiginin JCPDS kart numarası ise 73-1275 olup bu bilesikte ortorombik kristal geometrisine aittir. Deneysel degerler literatürde verilen bu kart bilgileriyle uyum içerisindedir. Çinko boratlı bilesiklerin yanmayı geciktirici özellikleri nedeniyle, deneysel çalısmalar sonucunda elde edilen iki ürün için yanma testi uygulanmıstır. Elde edilen çinko boratlı fazlarla bir çözelti hazırlanmıstır. Belirli kesitlerde kesilen kumas parçalarına sulu çözelti halinde hazırlanan çinko borat emdirilerek etüvde kurutulmustur. Daha sonra yanma testi uygulandıgında herhangi bir islem görmeyen kumasın tamamen yandıgı, çinko borat emdirilen kumaslarda ise yanmanın ilerlemeden söndügü yapılan testte gözlemlenmistir. ANAHTAR KELMELER: Bor kimyası , çinko boratlar , X-Isınları Kırınımı, yanmazlık testi
Özet (Çeviri)
In this study, some types of the zinc borate compounds have been tried to synthesize by using solid-state reactions. Solid-state reactions between the reactants were taken placed by using microwave and thermal energy. For the microwave synthesis, the compound Zn(NO3)2.6H2O was mixed separately with the B2O3 or H3BO3 with the mole ratio from 1 to 6. These mixtures were exposed to 2.45 GHz microwave energy for 10 minutes. During this period of time, while NO2 gas evolution from the mixture was observed, there was no incandescence on the mixture. These observations may give us an assumption that the applied energy is not enough for solid-state reaction. All the XRD patterns of the resulting showed that the obtained products have the amorphous structure instead of a crystalline phase. For the thermal energy solid-state reactions, ZnO had used for Zn source and this compound was again mixed separately with the B2O3 or H3BO3 with the mole ratios from 1 to 6. These mixtures were put to oven for 4 hours periods of time at the 700 oC. The XRD pattern of the other products showed two different phases which were belong to the compounds ZnB4O7 and Zn3 (BO3)2. For the experiments with H3BO3, the mole ratio of 4, 5 and 6 we had observed ZnB4O7 was well crystallized but for the other cases the better crystals of compound, Zn3 (BO3)2 was obtained. The compound Zn3 (BO3)2 has a monoclinic crystal structure and its JCPDS card number is 74-1099. The compound ZnB4O7 has orthorhombic crystal structure and its JCPDS card number is 73-1275. The experimental XRD results were in a quite excellent agreement with the card information given above. While it is well known that the zinc borates have the flame retardant properties the synthesized products has been tried on the cloth pieces. The aqueous solutions of the products have been prepared. A piece of the cloth was dipped for first and other piece was dipped in the second solution, while the third one was untreated. After drying by oven, the flammability test was applied. It was observed that the untreated one almost burned but the others stop burning. KEY WORDS: Boron chemistry, zinc borates, X-ray diffraction, inflammable test.