Keçi ve koyunlarda tahta, kauçuk ve ızgara zemin tercihi
Observations on preference of barn floor in goat and sheep
- Tez No: 377491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL TÖLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Barınak zemini hayvanlarda normal davranışlarını sergileyebilmesine olanak verdiği gibi, belirli ölçüde konforu da sağlanmalıdır. Bu çalışmada, keçi ve koyunların dinlenme sırasında tercihlerine sunulan tahta, ızgara ve kauçuk zeminlerde farklı davranış özellikleriyle tercih seviyeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, 20 baş Türk Saanen ırkı keçi, 20 baş Tahirova ırkı koyun kullanılmıştır. Çalışmada her bir hayvan türü için 2 bölmede düz tahta-tahta ızgara, düz tahta-kauçuk zeminlerden oluşan toplam 4 bölme oluşturulmuştur. İki farklı zeminden oluşturulan her bir bölmede her bir hayvan türü 5 gün kalmıştır. Deneme boyunca saat 17:00-08:00 arasında kamera kaydı ile gözlemler alınmıştır. Toplam 20 gün sonunda deneme sonlandırılmıştır. Her sabah aynı gözlemci tarafından 1-4 arasında değişen kirlilik ve nemlilik puanlaması düzenli olarak yapılmıştır. Tüm bölmelerde düz tahta zemin bulunduğundan, zeminlerle ilgili yapılan analizlerde düz tahta zemin diğer zeminlerin karşılaştırmasında kontrol olarak ele alınmıştır. Çalışmada keçilerin %86.00 oranında yattıkları, %11.87 oranında ayakta durdukları, koyunların ise %81.00 yatma, %16.30 ayakta durma davranışı gösterdikleri tespit edilmiştir. Keçiler deneme boyunca kauçuk zeminlerde ızgara zeminlerden %77 (Ψ=0.23) daha fazla yatmışlar (P=0.0508), ızgara zeminlerde ise kauçuk zeminlere oranla 1.40 (Ψ=1.40) kat daha fazla ayakta durmuşlardır (P=0.7669). Koyunlar yatmak için kauçuk zemini ızgara zeminden %72 (Ψ=0.28) daha fazla tercih etmişlerdir (P=0.0555). Koyunların ızgara zeminlerde ayakta durma davranışı kauçuk zeminden 1.63 (Ψ=1.63) kat daha fazla gerçekleşmiştir (P=0.0550). Kauçuk zeminlerin özellikle keçi olmak üzere, küçükbaş hayvanların ağıllarında kullanılabileceği görülmüştür. Keçi ve koyunların ızgara zeminden kaçınmadıkları görülürken, özellikle ayakta durmak için ızgara zeminleri tercih ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Barn floor not only enables animals to act normal but also it has to provide comfort in some extent. In this work, that wooden, slatted and rubber floor materials are presented to preference of goats and sheep while resting in barn, is tried to specify their different behavior features and preference levels. In the work, 20 heads Turkish Saanen goat and 20 Tahirova sheep were used. In the work, for each kind of animal totally 4 divisions were formed, two of them are flat wooden slatted, two of them are flat wooden rubber. Each animals groups remained for 5 days in division that are formed with different floors. During the test, observations were taken with camera recording between 17:00-08:00. At the end of 20 days the test is completed. Every day at 08:00 in the mornings pollution and humidity scores between 1-4 are made regularly by the same observer. During the test, it is found out that goats lie down 86.00%, stand 11.87% and sheep lie down 81.00% and 16.30% stand. During the experiment, the goats lie down on the slatted floor %77 (Ψ=0.23) times more in proportion to slatted floor (P=0.0508), however they stand on the grate floor 1.40 (Ψ=1.40) times more in proportion to rubber floor (P=0.7669). Sheep standing on grate floor are %72 (Ψ=0.28) more than slatted floor (P=0.0555). The behaviour which is standing of sheep are 1.63 (Ψ=1.63) more on the slatted floor than rubber ones (P=0.0550). It is observed that rubber floors can be used in the barn of small ruminant especially for goats. It is also concluded that while the goats and sheep avoid slatted floors, they prefer slatted floors to stand.