Çanakkale ili ıspanak alanlarında görülen viral hastalıklar
Viral diseases in the spinach production areas of the province of Çanakkale
- Tez No: 377492
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma kapsamında, 2013-2014 yıllarında Çanakkale ili ve ilçelerinde yapılan sörveyler sonucunda virüs ve virüs benzeri hastalık simptomu taşıyan 45 adet şüpheli ıspanak bitkisi toplanmıştır. Toplanan bu örnekler DAS-ELISA testi ile CMV (Cucumber mosaic virus), TuMV (Turnip mosaic virus) ve BNYVV (Beet necrotic yellow vein virus)'e karşı varlığının belirlenmesi amacıyla testlenmiştir. ELISA testleri sonucunda 14 örnekte CMV, 8 örnekte TuMV ve 13 örnekte ise BNYVV infeksiyonu tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak 2 örnekte TuMV+CMV, 2 örnekte CMV+BNYVV ve 3 örnekte ise CMV+TuMV+BNYVV karışık infeksiyonlar tespit edilerek, toplanan 23 örneğin belirtilen virüslerin en az biri ile infekteli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca DAS-ELISA testine göre 4 örneğin CMV, 6 örneğin ise TuMV ile infekteli olabileceği şüphesi elde edilmiştir. Bu örnekler RT-PCR ile testlenmiş ve herhangi bir bant oluşumu gözlenmeyerek negatif olarak değerlendirilmiştir. RT-PCR testlerinde pozitif kontrol olarak kullanılan bitkilerde ise CMV'ye ait 638 bç ve TuMV'ye ait 1242 bç büyüklüğüne karşılık gelen bantlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, surveys were conducted in Çanakkale. Forty-five suspected spinach plants that show virus and virus-like symptoms collected from these areas in 2013-2014. Collected these samples were tested with DAS-ELISA to determine the presence of CMV (Cucumber mosaic virus), TuMV (Turnip mosaic virus) and BNYVV (Beet necrotic yellow vein virus). These viruses found in 14, 8 and 13 samples, respectively. Also, mix infections were found in different combinations. Combinations of TuMV+CMV in 2, CMV+BNYVV in 2 and CMV+TuMV+BNYVV in 3 samples were present. As a result of DAS-ELISA, 23 out of 45 samples were infected with at least one virus among them. In addition, it is found suspicious of CMV and TuMV infection in 4 and 6 samples, respectively. These samples were tested RT-PCR. While corresponding bands 638 bp for CMV and 1242 bp for TuMV obtained from positive samples, no bands obtained from suspected samples. These suspected samples were evaluated negative in result of RT-PCR.