Metil donörle beslenen hamile hamster dişilerden doğan yavruların lokomotor aktivite, vücut ağırlığı ve leptin hormonunda meydana gelen değişimler
Body weights, locomotor activity and leptin profiles in juvenile hamsters born to mothers fed with methyl donor food
- Tez No: 377497
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hamilelik fizyolojik bir strestir ve bu strese adaptasyon maternal fizyolojik durumun senkronize olmasıyla mümkündür. Hamilelik süresince anne ve yavru arasında dengeli bir fizyolojik bağlantı (uterus için homeostatik çevre) olmadığı sürece doğum sonrası yavruların davranış ve sağlık sorunları oluşabilecektir. Doğum öncesi ve gebelik sırasındaki maternal faktörlerin (beslenme, fotoperiyot, sıcaklık vb.) yavrunun yaşam süresini, büyümesini, vücut kompozisyonunu etkilediği bilinmektedir. Beslenmedeki besin kompozisyonu sirkadiyen sistemi etkileyen önemli bir faktördür. Ancak epigenetik özellikli olan metilleyici maddelerin (kolin, betain, folik asit, B12) sirkadiyan sistem üzerine etkisi bilinmemektedir. Bu amaçla normal ve metil donör içerikli besinle beslenen yetişkin dişi Suriye hamsterlarından doğan yavrularda ritmik özellikler ve beslenme ilişkili parametreler incelenmiştir. Deneyde doğan yavrular aynı besin içeriği ile bir ay boyunca beslenmeye devam etmişler ve yavruların aktivite tekerleklerine bağlı kafeslerde günlük besin tüketimleri, haftalık olarak vücut ağırlıkları değişimleri tespit edilmiştir. Serum leptin konsantrasyonları da haftalık olarak gece (0000-0100) ve gündüz (1200-1300) fazlarında ölçülmüştür. Gruplar arasında vücut ağırlıkları değişimleri açısından önemli bir fark görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a physiological stress and maternal physiological adaptation to the stress is achived by pyhsiological synchronization. A broken physiological link (homesotatic environment in uterus) between mother and offspring during pregnancy might cause behavior and health problems in the offspring after birth. Prenatal and maternal factors (nutrition, photoperiod, temperature, etc.) during pregnancy are known to affect offspring's survival, growth, and body composition. Food composition in the nutrition is an important factor affecting the circadian system. However, epigenetic factors, which featured methylating agents (choline, betaine, folic acid, B12) are known to affect the circadian system. Therefore feeding with a diet containing normal and methyl donor of offspring from adult female Syrian hamsters have been investigated with a relation of nutrition-related parameters in the rhythmic features. Experiment with offspring born in the same nutrient content have continued to diet for a month and their daily food consumption and body weight changes in cages attached to the activity wheels were determined on a weekly basis. Serum leptin concentrations at night (0000-0100) and during the day (1200-1300) were measured. Change in body weight between groups did not show a significant difference (p>0.05).