Kocabaş çay'ındaki (Çanakkale) evsel ve endüstriyel kirliliğin tatlı su kefali (Leuciscus cephalus L.,1758)üzerindeki etkilerinin biyomarkırlar kullanılarak araştırılması
Effects of domestic and industrial pollution on chub (Leuciscus cephalus L., 1758) using biomarkers in Kocabaş creek
  1. Tez No: 377496
  2. Yazar: ZEYNEP KÜBRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ŞANVER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, Kocabaş Çay'ındaki evsel ve endüstriyel kirliliğin etkilerinin belirlenmesi için su kirliliği analizleri ve balıkta oksidatif stres göstergesi olan biyomarkır analizleri bir arada kullanılmıştır. Bu amaçla, bazı bölgeleri evsel ve endüstriyel kirliliğe maruz kalan Kocabaş Çay'ından 3 istasyon (Çan, Yenice, Biga) belirlenmiştir. Belirlenen bu istasyonlardan Haziran 2013 tarihinde su ve balık örnekleri alınmıştır. Alınan su numunelerinden sıcaklık, çözünmüş oksijen ve pH arazide ölçülmüştür. Evsel kirliliğin belirlenmesinde kullanılan KOİ, BOİ ve askıda katı madde analizleri ise soğuk zincirde laboratuvara getirilerek yapılmıştır. Su ve balık dokularında (kas, karaciğer, solungaç ve böbrek) ağır metal analizleri ICP-OES cihazı ile tespit edilmiştir. Biyomarkır analizlerinden glutatyon (GSH) ve Tiyobarbutirik asitle tepkimeye giren maddeler (TBARS) mikroplaka okuyucusunda okutulmuştur. Kocabaş Çay'ında yapılan su kalite analizleri sonucunda; Çan istasyonunun ciddi seviyede kirlilik yükü taşıdığı, Biga istasyonunun kısmen kirli olduğu, Yenice istasyonunun ise çalışılan alanda en temiz bölge olduğu belirlenmiştir. Balık dokularında en az ağır metal birikiminin kas dokusunda olduğu, en çok ağır metal birikiminin ise diğer organlara (karaciğer, böbrek, solungaç) göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water pollution and biomarker analysis indicating oxidative streass in fish were used to investigate the effects of domestic and industrial pollution in Kocabaş Creek. For this purpose, the Çan, Yenice and Biga stations of Kocabaş Creek were chosen because some areas of these three stations were exposed to domestic and industrial pollution. Water and fish samples were taken from the stations in June 2013. The temperature, dissolved oxygen and pH were measured from the water samples in situ. COD, BOD and suspended solids used in the determination of domestic pollution analyses were performed and the samples were brought to the laboratory in cold chain. The heavy metal analysis was carried out in water and fish tissues (muscle, liver, gill and kidney) by ICP-OES. While biomarker analyzes of glutathione (GSH) ve thiobarbituric acid reactive substance (TBARS) were read on a micro plate reader. As a result of the analyzes of water quality conducted in Kocabaş Creek, it was determined that the Çan station carried serious levels of pollution load, Biga station was partly dirty, and Yenice station was the most clean station in the area. The least heavy metal accumulation in fish tissues were at muscle tissue, while the accumulation of heavy metals varied in the other organs (liver, kidney, gills).