Farklı balık sepetlerinde giriş şekillerinin av verimine etkisi
The effect of different entrances of traps on fishing efficiency
- Tez No: 377505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ALTINAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışma, Kasım 2013-Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada 4 farklı sepet tipinde uygulanan (''O'' şekilli, konik, silindirik ve katlanabilir) ve 2 farklı giriş şeklinin (konik ve V giriş) av verimine etkilerini incelenmek amaçlanmıştır. Bu sepetlerle, Kuzey Ege ve Çanakkale Boğazı kıyılarında 54 deneme yapılmış, 756 sepet denize indirilip, kaldırılmıştır. Operasyonlar sonucunda bu bölgede 16 familyaya ait 33 tür tespit edilmiştir. Denemelerde 1351 adet birey, 122.784 kg ağırlığında av elde edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında ağırlık bazında ahtapot (Octopus vulgaris Lamarck, 1798), adet bazında ise, mandagöz mercan (Pagellus bogaraveo Brünnich, 1768) ilk sırada yer almaktadır. Sepet tiplerine göre av verimini incelediğimizde, ''O'' şekilli (yuvarlak) sepetin diğer sepetlerden üstün olduğu istatistiksel olarak yapılan karşılaştırmalarda tespit edilmiştir. Giriş şekilleri karşılaştırıldığında ise toplamda V girişin konik girişten üstün olduğu görülmüştür. Fakat V giriş çalışmada üstün bulunsa da, bu durumun sezonsal olarak ve farklı habitatlarda değişebileceği düşünülmektedir. Ayrıca, sepet tipinin av verimini etkilediği düşünülmüştür. ''O'' şekilli (yuvarlak) sepetin av verimi göz önüne alındığında, yem torbasının sepetin her bölgesine eşit uzaklıkta olması; sepetin şeklinin, av verimini etkileyen kriterlerden biri olduğu düşüncesini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out between November 2013 and June 2014. It was aimed types in to investigate the effect of two different entrance types in different four fish traps (''O'' shape, conical, cylindrical and collapsible). For the study a total of 54 trials and 756 traps were lowered and hoisted out of the sea in the coasts of the North Aegean and Çanakkale Straight. As a result in these areas 33 species and 16 familia were identified. A total of 1351 individuals with an overall weight of 122.784 kg was obtained. In a review of the data collected Octopus vulgaris by weight, and Pagellus bogaraveo by number were at the top of the list. When looking at the type of trap the ''O'' shaped trap was found to be statistically superior to other trap types. Trap entrance type comparison showed that overall; V entrance is superior to conical entrance. Even though the V entrance was found to be superior, it is thought that this may depend on seasonal factors and differences in habitat. Overall it is thought that trap type has an affect on fishing efficiency. Looking at the ''O'' shaped trap, which due to its shape allows for the bait to be placed at an equal distance to every part of the trap led to the conclusion that trap shape is also one of the important factors affecting fishing efficiency.