Farklı balık sepetlerinin hayalet avcılık üzerine etkileri
The effects of different traps on ghost fishing
  1. Tez No: 377504
  2. Yazar: TALİP İBİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Dünyada ticari olarak kullanılan bazı sepet modellerinin modifiye edilip tekrar tasarlanmasıyla yapılan bu çalışmada, farklı sepet modellerinin hayalet avcılık etkilerini ve sürelerini belirlemek amaçlanmıştır. 27 Temmuz – 22 Kasım 2013 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı'nda gerçekleştirilen çalışmada, Biri üsten, diğerleri yandan girişli olmak üzere 4 tip sepet tasarlanıp yapılmış ve her birinden 3'er adet olmak kaydıyla 12 adet sepet denize atılmıştır. Sadece ilk atıldıklarında tür çeşitliliğini artırmak için sardalye, midye ve ekmek ile yemlenen sepetlere kayıpmış gibi yaklaşılmıştır. Hiçbir müdahale olmaksızın 45 günlük 2 deneme çalışması yapılmış ve denemeler sürecinde hayalet avcılık süreleri dalış gözlemleriyle incelenmiştir. Denemeler sonunda yakalanan balıkların 8-10 güne kadar kaçış yolunu bulabildikleri, gerçekleşen balık ölümlerinin sepet kaplama materyali olan ağlara takılarak veya avcı türlerin etkisiyle olduğu gözlenmiştir. Kafadanbacaklı türlerinden ahtapot ve sübyelerin 4-7 gün içinde kaçabildikleri tespit edilmiştir. Yengeç gibi eklembacaklı türlerinde ise 18-20. günlerde kanibalizm, 30-39. günlerde ise ölümlerin başladığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak tasarlanan sepetlerin balıklar ve yumuşakçalar üzerinde bir hayalet avcılık etkisi olmadığı ancak yengeçlerde görülen hayalet avcılığın ıstakoz ve karides gibi diğer eklembacaklı türlerinde de gözlenebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that the time to start ghost fishing of the fish traps widely used commercially in the world fisheries by modifying of them were determined, by placing 12 traps in the sea. 4 different types of traps were designed, 3 of them had a side entrance while 1 type has a top entrance, 3 of each different type were placed in the sea. To increase the diversity of species sardine mussels and bread were placed in the traps and were treated as lost traps. 2 trials were carried out for duration of 45 days with no interference; in which ghost fishing effects were observed by periodic dives. As a result of these trials it was concluded that the fish, which became trapped, escaped within 8-10 days. The fish that died were as a result of either becoming entangled in the traps materials, which were nets, or due to predators. Of the cephalopods octopus and squids were found to have escaped between 4-7 days where as crustacean such as crabs did not manage to escape and cannibalism occurred. As a result, it was found that the traps had no ghost fishing impacts on fish and cephalopods whereas the ghost fishing that was found to occur for crabs might also occur for other crustacea species such as lobster and shrimp.